Успелите

Наша гимназистка получи почетно отличие на състезанието Intel ISEF, САЩ

Щастлива развръзка за България на престижното състезание в щатите Intel ISEF (International Science and Engineering Fair). Дона-Мария Иванова от 11 клас на Математическа гимназия „Баба Тонка“ в град Русе получи сертификат за почетно отличие (Certificate of Honorable Mention) от Американското математическо общество (American Mathematical Society) на тазгодишния Intel ISEF, където премериха сили представители на науката от 77 страни. Това бе обявено на сайта на конкурса.

Българската гимназистка участва в състезанието с разработката „On the Coverings of {0,1,2 }n with Minimal Cardinality“, която се появи сред нашето медийно общество под заглавието “Как да не спечелим от тото?”. Разбработката изследва проблем от теория на кодирането, като се предлага математическо доказателство на резултати, получавани досега само по изчислителен път.

Както знаете, трима наши ученици заминаха за финалите на научното състезание. Това са учениците Паолина Гаджулова, Кристиан Георгиев и отличената Дона-Мария Иванова. Те премериха сили със свои връстници от цял свят на състезанието по науки и инженерство Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair). Конкурсът по науки и инженерство се състоя във Финикс. В конкуренцията влязоха много от световните млади учени, следващо поколение предприемачи и създатели по теми от технологични иновации до интерактивни роботи и нови начини за третиране на рак.

Миналата година Дона-Мария Иванова се завърна с бронзов медал от Европейската олимпиада по математика за момичета. Лауреат е на много престижни награди у нас за млади математици. Но тя не е единствената с успехи в същото състезание от миналата година. Тогава четирима български гимназисти спечелиха награди, като частваха с три научни проекта в сферите на математиката, физиката и системния софтуер.

Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) е най-мащабният научен конкурс на предуниверситетско ниво, който тази година събра повече от 1700 млади учени от 77 страни и територии във Финикс, Аризона.

В състезанието участваха интересни и иновативни разработки, както и научни открития, като броят на участниците беше изключително голям, а конкуренцията оспорвана.

Голямата награда Гордън Мур и 75 000 долара получи Хан Джи (Остин) Уанг, на 18 години, от Ванкувър, Канада за разработването на микробни горивни клетки – microbial fuel cells (MFCs), които по-ефективно превръщат органичните отпадъци в електричество. Уанг е идентифицирал специфични гени в генетично подсилена бактерия E. coli (ешерихия коли), така че да генерира електричество по ефективен начин. Неговата система може да произведе значително повече мощност от съществуващите MFC процеси при разход, който е конкурентен на слънчевата енергия. А това си е наистина откритие.

Общо близо 600 финалисти получиха награди и призове за своите изследвания. Определени са 22 победители „Най-добър в категорията“, като всеки от тях получава награда от по 5000 долара. Това е един чудесен стимул за младите изследователи да продължат да развиват своя потенциал в науката.

ВИЖТЕ ОЩЕ: БЪЛГАРИЯ ПОЛУЧИ СВЕТОВНА НАГРАДА ЗА РЕКЛАМА В ТУРИЗМА

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара