Насладете се на изложбата "Цветя за медиците" от първа линия
Изложбата "Цветя за медиците" бе открита на 14 юли като специален жест на благодарност и признателност, поднесен от Националната галерия, като изложението ще продължи до 13 септември. Входът към красивите цветя, положени на платната на Захари Зограф, Владимир Димитров - Майстора, Иван Милев, Сирак Скитник, Никола Танев, Вера Недкова и други, е безплатен за всички медици, работещи в предните редици в битката с COVID-19.
Живописните творби, подредени в изложбата "Цветя за медиците", символизират оптимизъм, показват цветове и са наслада за очите и душата на всеки човек. Входът към "градината" е безплатен за медиците от първа линия, но колекцията си заслужава да бъде видяна от всички ни.
Владимир Димитров - Майстора, „Вакарелка“, 1930 г. Репродукция: НХГ
В свое съобщение Националната художествена галерия пише:
Едва ли има по-подходящо време от настоящия драматичен момент на борба с коронавируса, за да покажем обаянието, изяществото, вълшебството, омайността и великолепието на света!
Калин Николов - уредник на изложбата, споделя за БНТ, че през изолацията части от фондовете на галерията са били достъпни онлайн, подобно на много други музеи по света и в България. Той допълва, че всички служители са съпричастни към предизвикателствата пред медиците и техните семейства.
Ние знаем, че ролята на медиците, на лекарите, на хората от първата линия, на доброволците, които се явиха, е огромна, много повече от всички и искахме по някакъв начин не само да го напомним, но и да им благодарим.
Давид Перец, „Натюрморт“, 1940 г. Репродукция: НХГ
В изложбата са представени картини на цветя, "късове природа", българските градини и взаимодействието между човека и природата, а всичко това символизира надеждата.
Яра Бубнова - директор на Националната галерия, споделя за БНТ:
На мен ми се струва, че всички ние, които направихме толкова малко - работихме дистанционно, носихме маски, дезинфекцирахме си ръцете... можем да направим още нещо!
За тези изключително важни хора, които най-накрая цялото ни общество оцени по достойнство и значението, което имат. За медиците - да им поднесем цветя, без да ги обременяваме с големи букети и огромни саксии.
Всички да заповядат, разбира се, не само медиците! Мисля, че това е точно тази част от изкуството, където художниците се опитват да покажат удоволствието от това, че живеят!
Захари Зограф, „Лале“, ок. 1838 - 1839 г. Репродукция: НХГ
Изображения: Ploshtadslaveikov.com