Настолна игра учи децата на грижа за природата
Създадена е настолна игра, която да учи децата на грижа за природата. Д-р Женя Лазарова е създател на проекта. На 26.01 ще се проведе събитието TEDxVitosha, на което тя ще коментира темата за бъдещето на образованието в един идеален свят.
Д-р Женя Лазарова е невропсихолог с докторат от Оксфорд. Тя е собственик на първата биометрична лаборатория у нас, чиито приоритети са образованието и иновациите. Според нея вниманието на децата трябва от ранна възраст да се насочва към темата за природата.
"Всичко, което се случи през последните години, ни накара да преосмислим начина, по който организираме живота си. В нашата лаборатория използваме приложната наука, за да тестваме неща от ежедневието, включително и образователно съдържание. Виждаме на какво децата реагират най-добре и кое запомнят най-лесно. Основна цел е фокус върху рутинната работа на учителите, така че те да бъдат освободени от нея, за да се занимават с човешкия аспект на образованието", обяснява тя за Нова ТВ.
Екипът на д-р Лазарова установява, че има недостиг на материали, които по интуитивен и позитивен начин да представят темата за околната среда. Повечето текстове са свързани с катастрофални бъдещи събития, като повишаване нивото на океаните или катаклизми, а това не представлява интерес за децата. Според невропсихологът темата за природата трябва да се представи по положителен начин на учениците, за да се създаде връзка с нея и мотивация да се грижат за нея. Затова екипът създава продукт, който дава интуитивна връзка и възможност на родителите едновременно да се забавляват с децата си и в същото време да се научат как да се грижат за природата и животните.
Цялата поредица Replantica е изработена в България от висококачествени и 100% естествени материали и изцяло на доброволчески принцип. Пулчетата са от малки стъкълца, които олицетворяват различни компоненти на играта - малки фиданки, големи дървета и животни.
"Искахме да създадем забавление за децата и техните родители, като така да ги отдалечим от екраните. С играта децата се учат в грижа за природата", разказва още тя.
Снимка: Нова ТВ