Наталия Николова: Щадете околната среда и се свързвайте с природата!
Наталия Николова е основател на Фондация „Академия за рециклиращо изкуство“. За нея определено важи поговорката, че „боклукът за едни е съкровище за други“, понеже използва отпадъци като материал за творчество, а в същото време дейността ѝ е свързана с мисъл и грижа за природата и обграждащата ни околна среда.
Наталия има за цел да покаже нов вид интересно, креативно и идейно приложно изкуство. И се справя страхотно! Зад гърба ѝ стоят няколко успешни зелени инициативи, като размяна на дрехи, играчки, книги, залесяване, почистване на градската среда и други. Повече за нея и нейните зелени инициативи прочетете в следващите редове на нашето интервю.
Наталия, би ли ни дала няколко практични съвета как да живеем с по-малко отпадъци?
С удоволствие ще ви дам няколко практични съвета! Първият ми е всеки от нас да си носи текстилна торбичка за пазар и същевременно да използваме и многократните мрежести торбички за плодове и зеленчуци, защото по този начин ще избегнем ненужни найлонови отпадъци. Ако имаме начин, да пазаруваме насипно в собствен съд, когато това е възможно, разбира се. За лесно рециклиране можем да събираме всички чисти опаковки в една торба. След това, преди изхвърляне в цветните контейнери, изваждаме стъклените опаковки, които в повечето случаи не са много. Също може да обръщаме внимание на опаковките, когато пазаруваме, като пазаруваме продукти в устойчиви опаковки, например консервна кутия или стъкло.
Какви са стъпките за постигане на трайна устойчивост в околната среда? И как може всеки от нас да спомогне за устойчива околна среда?
На първо място е добре да имаме условия за лесно управление на отпадъците си, като контейнери за компостиране например. Около 80% от отпадъците са органични и като се смесят с другите отпадъци, вече не са подходящи за рециклиране. Така, единственият начин е депортиране, където боклукът, особено вързан в торбичка, развива метан и се образуват парникови газове. Точно тези газове, които са основните виновници за глобалното затопляне на планетата.
Ние можем сами да компостираме в градината или на терасата, като по темата вече има доста информация в интернет. За да спомогнем за чистотата на околната среда, е добре да се придържаме към принципите за „Нулев отпадък“. Те са около шест на брой и гласят следното: Рециклирай, компостирай, преизползвай, поправи, откажи, преосмисли!
Разкажи ни за актуалните ви инициативи и предстоящи събития. В момента тече екоконкурсът ви. Какви други събития да очакваме скоро?
Съвсем скоро ще стартира и екоконкурс, насочен към детски градини и училища. Той ще е в две направления: творения, създадени в комбинация с отпадъчни материали, и такива, които са направени с природни материали. Конкурсът ще бъде съпроводен с много интересна, практична и интерактивна информация, полезна за преподавателите. Целта на материалите е да подпомогнат образователния процес на децата и в периода на конкурса те да получат нови знания, умения и практични съвети относно рециклирането.
В Европа, а и по света, депозитната система е добре позната и актуална. В България известни търговски вериги я въведоха чрез автомати. Какво мислиш за тази система и трябва ли тя да се превърне в практика и тук, в България?
Мисля, че час по-скоро трябва да се въведе тази практика на национално ниво и да е достъпна, защото със сигурност има ефект. Трябва да има и стимул в предприемаческия сектор, относно подкрепа на стартиращи фирми в сферата на рециклирането на стоки, които са трудни за рециклиране. Пример за такива продукти са мебели, матраци, електроника, батерии и други.
За финал какво ще пожелаеш на читателите ни?
Пожелавам да бъдат информирани относно възможностите, щадящи нашата околна среда, да се разхождат повече сред природата, за да се свързват с нея! Както и да бъдат граждански активни, защото трябва да отстояваме своите принципи и желание да живеем в чиста европейска държава.
Снимков материал: Личен архив Наталия Николова