Успелите

НАТФИЗ представя нов проект „Музей на емоции“

Първокурсниците от специалността „Театър на движението“ в НАТФИЗ ще представят „Музей на емоции“, творчески проект по идея на Александър Манджуков. Пърформансът търси пътища към нашата собствена емоционална интелигентност. Той разглежда човешките емоции и комуникацията ни през тях. Използвана е музика на Бах, Вивалди, както и природни звуци. Премиерата е на 27 октомври от 19 ч. на Голяма сцена НАТФИЗ.

Иновативният артистичен проект „Музей на емоции“ изследва темата за емпатията чрез изкуство, емоция и взаимодействие. Проектът е по идея на художествения ръководител доц. д-р Ал. Манджуков и е вдъхновен от разговор с Ваня Тодорова (ръководител на конна база „Ахил“). Ваня работи с конете с цел поддържаща терапия за деца и хора с дефицити и детска церебрална парализа. Основни теми, провокиращи творческия екип от този разговор, са паралел между боксовото отглеждане на конете и самоизолацията на хората, между комуникацията с природа и комуникацията с изкуствен интелект, общуването през „емоционалната интелигентност“.

За целите на пърформанса е обособено специфично пространство, което е асоциация за арена или манеж на свободен ход при конете. Всеки студент е поставен в собствен бокс и се опитва през движение или танц да предаде определена емоция и да осъществи връзка със зрителя. В зависимост дали е успешен, или не, реакцията на емоцията ще бъде различна. Втората част на пърформанса е специфично изграждане на видима мрежа от нишки, като емоциите ще опитват да свързват зрителя с определени боксове, клетки, емоции, както и представянето на последвалото насилствено прекъсване на тези връзки, което се проявява върху зрителя, когато тази видима нишка бива прекъсната. Третата част ще предостави избор на аудиторията да почувства свободата като висша цел на човека.

"Фокусът на представения артистичен проект e интервенция между артист и професионалист от друга област, с акцент върху една от основните теми на проекта – Емпатията. Като професионален артист от сферата на танцовия театър откривам връзка между езика на телестността и емпатичното въздействие през тялото за изграждане на пърформънс. Артистичното представяне през тялото и връзката с публиката осъществява специфично въздействие върху зрителя през невидима връзка и разглежда взаимоотношението като проекция на човешки проблем. Ще фокусираме този творчески проект върху разбирането на емпатията като формула, която я представя, като пасивно-съзерцателно отношение към преживяванията на другия – съпреживяване или съчувствие, но без активна намеса за промяна чрез действия", разказва Александър Манджуков.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара