Националният музей "Васил Левски" предлага две нови книги с непубликувани документи за Апостола
Националният музей "Васил Левски" в град Карлово отбеляза рождението на Апостола на свободата с две нови книги. Книгите са с голямо значение и стойност, тъй като съдържат непубликувани досега османски документи, разкрити от Османския архив в Истанбул, Турция.
Двете нови книги съдържат непубликувани и "нови" документи, които ще ни потопят в дейността на Апостола и плода на неговия труд - революционните комитети. Двете издания съдържат много илюстрации, документи с превод и в оригинален вид.
Снимка на Васил Левски, по която е издирван. Снимката е открита през 2018 г. от Виктор Комбов и представена пред българската публика.
Първата книга се явява второ и допълнено издание на „Нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир“, публикувана по-рано тази година. Тук са представени всички материали, открити от Виктор Комбов в Османския архив в Истанбул през 2018 г. Те са преведени от доц. Стефан Андреев, проф. Орлин Събев и проф. Иван Добрев.
Втората книга също включва нови исторически находки, открити през тази година. Документите, публикувани тук, са за дейността на Апостола и Българския революционен централен комитет (БРЦК) и разкриват ценна информация за съдебния процес, воден от Османската империя срещу участниците в "съзаклятието".
Книгата ни предлага "нов превод на султанските укази за утвърждаване на смъртните присъди на Васил Левски и Димитър Общи". Преводът на всички документи е на проф. Орлин Събев, а в изданието участват още проф. Пламен Митев, Дора Чаушева, Виктор Комбов и турските историци Ашкън Коюнджу и Дженгиз Йолджу.
Дора Чаушева - директор на Националния музей „Васил Левски“, споделя за БНР, че колаборацията между българските и турските историци ѝ носи удовлетворение.
Аз се надявам в бъдеще време на едно продължаващо партньорство, за да се откриват и стават популярни за изследователите и да влязат в научен оборот още документи, които безспорно в този богат архив се съхраняват, само очакват своите откриватели.
Надявам се двата сборника да бъдат интересни - както за изследователите, специалистите, така и за по-широката читателска публика - тези, които се интересуват от документите, свързани с тези важни събития за последните месеци от живота на Васил Левски!
Снимки: БНР и Националният музей „Васил Левски“, Карлово