Навръх 180 години от рождението на Дякона: Тефтерчето на Васил Левски буди силен интерес
Стотици софиянци посетиха днес Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, за да зърнат оригиналното тефтерче на Васил Левски. НБ проведе ден на отворените врати, а повод бе 180-годишнината от рождението на Апостола на свободата, които ще отбележим на 18 юли.
Както е известно, 2017 година е посветена на годишнината от рождението на Васил Левски и през изминалите шест месеца дотук имаше много инициативи, свързани с бележития българин и неговото вечно дело.
Добрата новина е, че от скоро тефтерчето на Васил Левски може да се разгледа дититално на сайта на библиотеката или да се свали копие от него. Това е вече завършен проект, който ще бъде от полза на всички, желаещи да разгледат и изследват изписаните лично от Левски думи.
Как се съхранява днес уникалният къс история зад тежаща един тон бронирана врата и пред очите на множество камери, можете да изгледате в репортажите на БНТ – Тефтерчето на Васил Левски – част 1 и част 2.
Издателство „Труд“ също реагира с ново издание, посветено на тефтерчето: „Личният бележник (тефтерчето) на Васил Левски. 1871-1872. България и Влашко.“.
В него ще видите нов прочит на личния бележник, придружен с подробен археографски коментар. За първи път са разчетени над 120 думи – една част задраскани от В. Левски, а друга част – неправилно тълкувани досега. Бележникът за първи път е представен самостоятелно факсимилно почти в автентичния му вид.
В работата с документа съставителите са се водили от археографски принципи: осъвременяване на графиката; запазване на езиковите особености; минимално осъвременяване на правописа с изрично посочване и на формата в оригинала; направените от съставителите уточнения и допълнения са поставени в квадратни скоби; отбелязано е многократното различно пагиниране на тефтерчето, като за водеща е взета първата, направена с червен молив от Д. Т. Страшимиров, пагинация.
Това издание е посветено на 180-годишнината от рождението на Васил Левски. С него авторите на разчетения текст и издателят изразяват огромното си преклонение пред делото на Апостола.