Успелите

Непалски алпинисти почистиха над 2 тона боклук от Еверест

“Всяко действие има противодействие!” гласи единият от законите на Нютон. Поредното доказателство идва от подножието на най-високия връх на планетата, вр. Еверест (8 849м.), където редица непалски алпинисти прекараха 47 дни в почистване на боклуци, намиращи се на територията на базовия лагер. 
 
От години най-високият връх на планетата се е превърнал в цел на мнозина, които участват в т. нар. “комерсиални експедиции”. Стига се дотам, че в интернет пространството циркулират снимки на “опашки от алпинисти”, които чакат своя ред в опит да покорят Еверест. И макар алпинистите да се славят със своите любов и уважение към планината, не липсват и онези, които ѝ нанасят вреда, оставяйки боклуци след себе си. С повече ентусиасти в планината, които се опитват да “атакуват” Еверест, маршрутите, водещи до върха, са затрупани с боклук, като пластмасови бутилки, консерви, опаковки за храна, кухненски отпадъци, изхвърлени кислородни бутилки и др.

С този проблем се борят именно група от 12 непалски алпинисти, които успяха да почистят 2,2 тона боклук за период от 47 дни. Докато продължаващата пандемия от Covid-19 ограничава туристите да посещават популярни туристически дестинации, общността на катерачите в Непал се възползва максимално от това туристическо затишие, подемайки инициатива Bally Peak Outlook за почистване на базовия лагер на връх Еверест.

Начинанието под патронажа на швейцарска луксозна марка има за цел да запази най-екстремните планини и околната среда в света от последиците от прекомерния туризъм и глобалното затопляне. В партньорство между марката и местните жители, инициативата се ръководи от непалски алпинисти и активиста по околната среда Дава Стивън Шерпа, който се занимава с чистене на планински боклук от 2008 г. насам, пише The Telegraph.

Експедиционният екип, участващ в почистването, заснема поредица от пет кратки видеоклипа, в които се виждат моменти от почистването на осемте най-високи точки в Непал. В кратък документален филм, пуснат на първи април, Стивън Шерпа споделя повече за шерпите, разбиранията им и как планините са взаимозависими.

"Когато изнасяме боклука от планините, боговете сигурно имат усещането, че някой изважда трън от пръстите им", споделя Стивън за The Telegraph, добавяйки, че планината е духовният дом на шерпите и те чувстват, че е тяхно право и отговорност да я защитават. 

Снимка: indianexpress.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара