Успелите

New York Times ни подготвя за метеорния дъжд Персеиди със снимка, направена от Пирдоп

"Пригответе се за метеорния дъжд Персеиди 2016, който ще съперничи на звездите в небето" - така започва статията на Ню Йорк Таймс за ежегодното астрономическо явление, което в България наблюдаваме на 11, 12 и по-слабо на 13 август. За своята публикация по повода специално са подбрали снимка от известия български фотограф Николай Дойчинов - кадър, заснет близо до Пирдоп през август миналата година.

Всяка година сме свидетели на едно от чудесата на природата - метеорния дъжд, който може да бъде наблюдаван и с просто око. Това се превръща в идеална атракция по време на лятната почивка.

По този повод Ню Йорк Таймс публикуваха материал, където намери място и прекрасната фотография от Николай Дойчинов, направена миналата година по същото време. За своя материал Ню Йорк Таймс подбраха кадри от метеорния дъжд през 2015г., запечатан от различни точки на света, една от които е не къде да е, а от покрайнините на Пирдоп, заснета от Николай Дойчинов. Другите локации са южна Германия и Швейцария.

Тази година ежегодният метеорен дъжд ще освети нощното небе с космически фойерверки, които създават ослепителен шоу спектакъл за цялото северно полукълбо. А тази нощ почитателите на астрономията ще могат да се радват на пика на метеорния поток на Персеидите. Очаква се тази година явлението да е близо двойно по-интензивно от обикновено. НАСА излиза с изчисление, че между 160 и 200 метеори ще се запалят в атмосферата на Земята на всеки час по време на пика, който е днес вечерта и утре сутрин. Обикновено това явление има обхват между 80 и 100, като тази година ще бъде далеч по-внушително, заради големия интензитет на метеорния поток.

Подобна интензивност не е наблюдавана от 2009 г. насам, съобщават от НАСА. Метеорният дъжд се получава, тъй като Земята ще премине през останките от опашката на кометата Суифт-Тътъл. Тя е най-големият познат досега обект, който е минавал близо до Земята. Ядрото й е около 26 км в диаметър, като за последно беше в Слънчевата система през 1992 г. и ще се завърне чак през 2126 г.

Всъщност, самият пик е на 12 август, но се пада през деня българско време. Затова най-добрите възможности за неговото наблюдаване са тази и следващата нощ. Метеорите са видими от съзвездието Персей, което се показва над северния хоризонт след 22 часа.

Можем да благодарим на Юпитер, подчертават от Ню Йорк Таймс, и на неговата интензивна гравитация, поради която тазгодишният метеоритен дъжд се превръща в метеоритен ураган.

За тези и още факти около тазгодишния метеорен дъжд, можете да прочетете статията на Ню Йорк Таймс тук. Но всеки трябва да има предвид, че градските светлини силно затрудняват наблюдаването на метеорния поток, затова специалистите съветват всеки, който иска да бъде част от небесното шоу, да се отдалечи максимално от населените места.

Снимки: Николай Дойчинов, Даниел Карман и Александра Уей

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара