Незрящи деца от София и Варна ще се обучават по проект за приложен театър
Проектът стартира от януари месец 2018 и обхваща деца и ученици от 5. до 12. клас.
Основната задача на проекта е да се насърчи създаването на равни възможности за заетост и да се подпомогне приобщаването на децата и младите хора с увредено зрение.
Тук целта не е да превръщаме децата в актьори, а да развиваме физическа и вербална увереност. Те да стана по-уверени в изразяването и комуникацията. Другата цел е информиране на по-широката общественост. Как да бъдем полезни на хората с увредено зрение по начин, който ги освобожда и им дава възможност да бъдат независими и самостоятелни в своя живот – сподели Зорница Станева от Фондацията за развитие на културния и бизнес потенциал на гражданското общество, която е организатор на проекта.
Успешната интеграция на децата и младите хора с увредено зрение в голяма степен зависи от по-широката общественост и хората, които са в най-близкото им обкръжение, затова работата с тяхното обкръжение и обществеността трябва да бъде застъпена в много по-голяма степен.
Проектът е подпомогнат от Европейския Социален Фонд по Оперативна Програма Развитие на човешките ресурси – „Транснационални и дунавски партньорства за заетост и растеж“. Координатор на проекта е Фондация за развитие на културния и бизнес потенциал на гражданското общество (ФРКБПГО), а партньори са двете училища за ученици с нарушено зрение във Варна и София, Асоциацията на родителите на деца с нарушено зрение и UCAN Productions, Уелс.
Този проект, започнал от София, вече намира развитие и продължение във Варна. В него се включва и актрисата педагог Цвета Балийска, която развива метод за преподаване на емоционална култура и кариерно ориентиране през театъра. През последните години работи с деца с нарушено зрение.
Театралните занимания развиват такива умения, които другите занимания не развиват. Начинът, по който през театъра се развива увереност, самочувствие, умение да общуваш, умение да се изразиш, няма друга такава дейност, която така помага по толкова забавен начин - разказва тя.
Организаторите на проекта в България целят провеждането на театрални уъркшопи, водени от зрящи фасилитатори да стане регулярно, а в последствие след съответна подготовка да се провежда и от фасилитатори с увредено зрение.