Успелите

Никола Янев: България има развитие и аз искам да спомагам за него

Никола Янев е роден в София. Той е на 23 години и вече е президент на предприемаческата организация Start It Smart, която има за цел да създаде, да разпространява и развива предприемаческия начин на мислене, докато подкрепя младите хора да стартират собствен бизнес. На 18 годишна възраст Никола става президент на Република България, но само за един ден, по инициативата организирана от Джуниър Ачийвмънт-БългарияГодина по-късно получава големия приз "Пръв между равни" в проекта "40 до 40" на Дарик радио.
 

Ти си основател на сайта Entrepreneur.bg. Как реши да направиш сайт за предприемачество?

Стартирах проекта на 18 годишна възраст. Това е може би първата предприемаческа инициатива, която започвам. Идеята се роди от липсата на медия, която да отразява случващо се в българското предприемачество, как да ръководиш правилно стартиращ бизнес и как да го правиш по най-ефективния начин. По това време стартираха и програмите на Eleven и LUNCHub, имаше съществуващи организациите като Start It Smart и StartUP Foundation. Започна като идеята да си направя личен блог, в който да събирам такава информация за себе си, а впоследствие прерастна в нещо, което и други хора започнаха да четат.

Какво събуди страстта ти към предприемачеството?

Винаги съм усещал, че ако виждам даден проблем или липса, най-напред аз самият трябва да се опитам да го реша и да запълня липсата. Впослествие започнах да забелязвам, че и други хора търсят същите неща, които и аз и съответно могат да бъдат предлагани като продукти или услуги. 

Ще дам пример от детските ми години, в които бях на екскурзия в Германия. Посетих увеселителен парк, в който съвсем случайно видях дете, което играеше с новия си ключодържател – красива, пъстра, цветна плетка от гумени връвчици. Когато го видях, като всяко дете, бях възхитен и поисках и аз да имам такъв. Прибрах се в България, намерих си такива връвчици, научих как се оплитат и си направих собствен. Съответно когато отидох в училище и съучениците ми го видяха, имаха същата реакция и пожелаха да направя и за тях.

Тогава започнах да се замислям, че материалите и трудът ми струват пари и ако ги правя безплатно ще бъда на загуба. Така реших да им сложа цена от по 0.50 лв. за бройка, от които дори имах и печалба. Това беше, може би, първият път в живота ми, в който осъзнах, че нещо създадено от мен, може да бъде предложено и на други хора, а дори и да генерира добра печалба. Това беше първият път, в който по някакъв начин се докоснах до предприемачеството.

Имам още няколко подобни истории, които на по-късен етап се оказват повратни точки в живота ми, но изводът от всяка една е фактът, че ако създадеш нещо, от което ти самият имаш нужда, шансът и други хора по света да се нуждаят от него и да са готови да платят е голям.

Президент си на организацията Start It Smart, какви отговорности носи това и как се справяш с тях?

Основните отговорности на президента са няколко. Първата от тях е да следва основната посока на работа на организацията, не само да я спазва, но и да е сигурен, че тя всъщност е правилна. Имаме тримесечни и ежеседмични стратегически срещи, в които обсъждаме посоката, в която вървим и какви са следващите стъпки за нас. Моята функция като президент, най-генерално казано е Start It Smart да се развива – да си поставяме още по-големи цели и да ги постигаме. 

Другото важно нещо за мен, което винаги поставям на първо място е доколко членовете на нашия екип се развиват, забавляват и израстват. В края на краищата те правят организацията, това което е – ако те не са доволни, нищо друго няма значение.

Последният трети елемент от работата ми е да следя много внимателно накъде се насочва предприемаческата и стартъп екосистема в България. Това е изключително важно за нас като организация, за да бъдем добри и полезни с работата си.

Не са лесни нещата, справянето с тях изисква голяма отговорност и внимание.

Справям се трудно, но с любов и желание, защото ми е приятно и виждам пряко какво е въздействието за този, който го прави и за всички, за които го прави.


Кое е най-важното за да е успешен един стартъп?

До момента през нашите обучителни програми са преминали над 250 старт компании и сме видели, както кое е нещото, което проваля една компания, така и кое я прави успешна. Основната причина една стартъп компания да успее е екипът.

Първото нещо е, доколко хората в екипа се познават лично и изградили ли са работна етика помежду си. Второ бих споменал хората в екипа да имат достатъчно много опит и знания. Следващото нещо е, доколко добре познават индустрията, в която градят продукти или услуги. И четвърто, което смятам, че е най-важно, е докъде се простира издържливостта на тези предприемачи.

В ситуациите, в които парите започнат да свършват, появи се проблем на пазара, инвеститорите наложат промени, са моменти, които най-често провалят една компанията, поради липса на упорство, вяра и постоянство от създателите. Повечето добри компании, които са станали успешни и се развиват добре са от хора, които са изключително издържливи на напрежение, външни фактори, които могат да ги съборят и са успели да си изградят много силно съпротивление и добър метод за справяне с такива ситуации.

Екипът е най-важен, защото от него тръгва всичко. Дори да се окаже, че за бизнес идеята няма пазар или индустрията е трудна, ако членовете на екипа са силни, то те ще сменят индустрията или ще направят нужния завой в идеята.

А кое е най-важното за теб в живота?

Най- важно за мен в живота е да има баланс. Да се събуждам с благодарност за новия ден, който ще ми даде възможност да науча нови неща, които да ме обогатят, да отивам на работа с нови мечти, желание и вдъхновение. Приятелите ми да са около мен, за да продължаваме да правим всички щури неща, които ни карат да се чувстваме живи.

За мен е важно да даваш всичко от себе си, в същото време да имаш достатъчно време за себе си, за близките си, да имаш достатъчно време за преживявания и приключения. Защото само тогава човек може да усети пълноценно света, в който живее и да му се наслади.

Да притежавам балансирана палитра от усещания и преживявания е нещото към което се стремя.

Съосновател си на предприемаческото неформално събитие Silicon Drinkabout Sofia. Ще ни разкажеш ли повече за това?

Стартирахме събитието през 2014 г. в София. Всичко започна, когато аз и моят партньор Стоян, бяхме на работен обяд с мой приятел - англичанин, в Лондон. Попитахме го, ако има едно място на което можем да отидем, за да усетим цялата лондонска стартъп екосистема, кое е това място. Той ми каза 2 неща: първо да посетим Google Campus, а второто е събитие, което се казва Silicon Drinkabout.

Това събитие, се състои всеки петък в различен пъб (бар), на готино и приятно местенце в Лондон. Там можеш да срещнеш всякакви хора от предприемаческата екосистема. Няма такса, взимате си по питие, казвате си ‘Наздраве’ говорите си и обменяте идеи. На нас историята ни се стори супер яка. Отидохме в един пъб, който беше затворен единствено и само за това събитие и беше пълен. Вътре имаше, може би, над 300 човека. 

Запознахме се със страшно много хора, включително и с директора на Google Campus. В един момент на края на вечерта с моя партньор Стоян си казахме: “Това трябва да го направим в София”. Запознахме се с организаторите, които се наричат 3beards, това им е бранда, защото и тримата са с бради. Предложихме им да бъде с техния бранд, като идеята се хареса и на тях. Така днес събитието се провежда в 25 града в цял свят.

Защо избра България, а не замина да учиш в чужбина?

След като завърших гимназия, бях убеден, че ще замина да уча в чужбина. Единственият избор, който трябваше да направя е дали да замина за Англия или Германия. Бях приет и в 5-те университета, в които бях кандидатствал. Това беше моментът, в който бях най-близо до заминаване. По това време вече бях започнал да работя по Еntrepreneur.bg и бях част от Start It Smart.

След дълго обмисляне къде да замина да уча, се запитах това ли е, което наистина искам да направя. Реших да послушам сърцето си, като се доверя на вътрешния глас, който ми подсказваше, че сякаш изпускам нещо измежду пръстите си. Не можех да си представя да загърбя, инициативите, които до този момент бях започнал, и които всеки ден градя с труд и много любов.

Взех решението да остана в България, защото и тогава и сега вярвам, че тук има развитие и аз искам да спомагам за него.




Cover Photo Credit: Десислава Кулелиева


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ивелина Червенакова

Родена съм в града под тепетата. Интересите ми са свързани с Комуникации, Дигитален маркетинг и всичко, с което мога да допринеса стойност към обществото. Вдъхновявам се от емоцииите, които носи живеенето. Пиша, защото наистина искам да кажа нещо, което си струва да бъде казано.

Оставете коментар

0 коментара