Успелите

Николай Бизев: В София се случват много хубави неща за развитието на стрийт арт сцената

Николай Бизев е сертифициран екскурзовод, който неуморно е замесен в отъпкването на нови и неочаквани маршрути, свързващи града с уличното изкуство пред очите на обитателите и гостите му. Съвсем естествено, той е част от инициативата Sofia Graffiti Tour от самото ѝ създаване през 2016 г. и участва в разработването на графити и стрийт арт маршрути и обучението на гидовете в екипа. Освен това организацията организира специални събития, изрисуването на публични и частни сгради, разработва образователни програми и провежда ежегодния фестивал "Sofia Graffiti Battle".

През септември пък предстои второто издание на серията от събития „От вандализъм до изкуство“, която цели да разшири диалога за ролята, значението, градското и художествено влияние на стрийт арта. Като част от програмата ще се състои българскта премиера на документалния графити филм “Короната на краля - трудни, добри, по-добри времена” (Нидерландия, 2006 г.) в Дом на киното на 8-ми септември от 20:30 ч., а легендарният стрийт артист Mr. June ще изрисува една стена в центъра на столицата. Повече за градското изкуство в София и какво предстои от 08 до 11 септември разказва самият Николай:

Защо графитите и стрийт арт-а са „твоето нещо“? Как те те вълнуват в лично качество и защо решихте да превърнете развитието им в България и в професионално занимание чрез дейностите на Sofia Graffiti Tour?

Графитите са дръзки, смели, артистични и това ги прави интересни. Те сa комбинация от артистичен потенциал, талант и смелостта да рисуваш там, където не трябва. Вълнението и тръпката, елементът на бунт е нещото, което силно ме свърза с графити културата.

Запалих се много рано. Още като ученик се опитвах да разчитам какво пише по стените. Интересно ми беше да разбера кой и защо рисува по сградите. Имам много ярък спомен от една ученическа екскурзия до Солун в 5 клас. Пред мен и брат ми мина един изрисуван автобус и тогава разбрах, че това е нещо, в което искам да се потопя.

Следя развитието на българската графити сцена от близо 20 години. Имам известен опит с рисуването, а натрупването на знания и опит родиха Sofia Graffiti Tour. През 2016 г., когато създадохме организацията, в София вече имаше критична маса от качествени графити, които решихме, че си заслужава да бъдат показвани на широка аудитория. И започнахме. Първият опит за тур бе под моста “Чавдар”, където помежду ни описвахме графитите наоколо. 

Представи ни екипа на Sofia Graffiti Tour и какво правите.

Sofia Graffiti Tour е културна организация. През годините изградихме един много сплотен екип от графити и стрийт арт ентусиасти, графити художници, културолози и сертифицирани екскурзоводи. Всички умеем да водим турове, като специализираме и в управлението на проекти, организирането на събития, създаването на специализирано съдържание за графити и стрийт арт.

Като организация ние сме пионери в организирането и провеждането на градски турове, свързани с улично изкуство в България. В момента Sofia Graffiti Tour е платформа за графити и стрийт арт събития, образователни програми, изложби, работилници и поръчкови стени.

Едни от най-големите ни постижения, с които много се гордеем, са туровете, които провеждаме всеки ден, поредицата “От вандализъм до изкуство”, стенописът “Лале Сердика” и графити фестивалът "Sofia Graffiti Battle".

Как би описал визуалната среда в София и стрийт арта по нейните улици?

В София се случват много хубави неща за развитието на стрийт арт сцената. През последните над 10 години се появяват големи стенописи от български артисти. Те добавят цвят, настроение и пространство за диалог в градската среда. Това, което липсва на София, е пространство за свободно рисуване на графити. В момента в града няма стена за рисуване и ефектът е повече от видим. Градът е пълен с тагове и графити от всякакво качество. Стъпка в правилната посока за развитие на графити културата би било да се намери подходящо място, където да могат да се рисуват графити спокойно.

Разведете ни на един кратък словесен тур сред най-важните произведения на изкуството по стените, покрай които често минаваме, а нямаме навика да виждаме и не разпознаваме.

Нашата обиколка винаги започва от статуята на София. Там описваме атмосферата за предстоящия тур и отиваме към първата ни спирка - паркинга “Чупа Чупс” срещу ЦУМ. Това място показва пълната палитра от графити на едно място. Там човек може да види от тагове (подписите на графити райтърите), през кръговатите throw-up букви, бомби, чак до мащабния стенопис “Лале Сердика”. Виждаме, че хората минават от там и виждат момичето с лалетата (“стенописът Лале Сердика”), снимат я и си тръгват.

Един съвет - бъдете малко по-смели. Разходете се и вижте зелената стена с класическите графити надписи отсреща. Опитайте се да разчетете някой от тях. Така ще създадете навик да разпознавате и четете графити. След това вече е лесно. Качествени графити има в цяла София и приключението за търсене на нови и нови започва.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара