Успелите

Николай Николов: Най-голямото удовлетворение е да бъдеш от полза за по-младите

Ще те срещнем с Николай Николов, който вярва, че качественото образование е пътят към качествен живот. Вярва, че всеки човек трябва да намира удовлетворението от работата си и да следва ценностите си, доколкото това не вреди на околните. Затова и вече повече от 5 години работи усилено, за да вижда повече усмихнати, удовлетворени и мотивирани хора у нас, като е част от организацията на проекта ABLE Mentor.

Чрез него подкрепя ученици да реализират личните си проекти и да се ориентират професионално. В свободното си време обича срещите с приятели, с които споделя общи ценности, изненадите и експериментите. Обича природата и откриването на нови места и разнообразни вкусове.

Разкажи ни какво е ABLE Mentor.

Мисията ни в ABLE Mentor е да подкрепяме ученици в развитието на техния потенциал, защото искаме да живеем в страна с проактивни хора, които умеят да решават проблеми и имат торбата с умения, която им позволява да го правят. Ние започваме да пълним тази торба малко по малко. Приоритетно работим за изграждането на комуникационни и бизнес умения и на лична ефективност, като всяка от тези групи включва специфични способности , които развиваме в процеса на програмата - презентационни умения, онлайн комуникация, активно слушане, даване и получаване на обратна връзка, структуриране на проекти, работа в екип, целеполагане, управление на времето, планиране.

Тази торба с инструменти учениците ще могат да използват във всяка сфера от живота си по-нататък, но най-голяма полезност може би ще има в тяхната професионална реализация, избора на кариерен път след завършване на гимназия или при осъществяване на проектите, които са им на сърце.

Ти си проектен лидер на ABLE Mentor - от колко време изпълняваш тази роля и защо реши да се впуснеш в приключението? 

За първи път се включих в ABLE Mentor преди повече от 5 години, по време на втория сезон на програмата. Оттогава не съм спирал да се вълнувам от приноса и потенциала ѝ и това е причината тя да заема все по-голяма част от времето ми. След като на два пъти участвах като ментор, реших да се включа в организационния екип като доброволец.

Преди 3 години в екипа решихме, че е време програмата да придобие по-професионален характер, за да можем да я направим достъпна за още повече ученици. Така станах и проектен лидер на ABLE Mentor на пълен работен ден, като смених досегашното си амплоа на финансист в международна корпорация. 

В момента в кои градове имате активни местни организации и как се развиват нещата? 

От старта на първия сезон на ABLE Mentor, организиран в София, започнахме да получаваме запитвания за организиране на програмата в други градове. От тогава помагаме на различни организации и институции да стартират ABLE Mentor в техния град и до момента сме организирали сезони в общо 12 града. Активни екипи освен в София имаме и в Стара Загора, Варна, Шумен, Габрово, Благоевград и Пазарджик, като във всеки сезон се сформират между 10 и 60 екипа от ученик и ментор, в зависимост от спецификите на града.

На местно ниво си партнираме с Американския университет в България, Икономическия университет - Варна, Съвета за младежка политика в Пазарджик, фондация "Подобри", ИМКА - Габрово и др., а цялостна подкрепа за изпълнението на ABLE Mentor получаваме от Фондация “Америка за България”, с която изградихме чудесни партньорски взаимоотношения през годините. 

Освен всички градове, в които сме стартирали, през 2019 г. решихме да се впуснем в ново приключение, давайки начало на първата онлайн менторска програма в България. Първия ни сезон завършиха 10 екипа, като успешно прекроихме физическите си събития в онлайн формат. В него се включиха ученици от Харманли, Кюстендил, Сливен, Добрич и с. Галиче, а освен менторите от страната имахме и такива от Италия, Дания и Ирландия. Това ни даде и добра основа, на която да стъпим и във времето на социална изолация заради пандемията от COVID-19 и да организираме настоящия сезон в София с 54 екипа в изцяло дигитален формат.

Защо според теб е важна тази програма за учениците и какво им дава? 

Вярвам, че това да имаш ментор в тийнейджърските си години, дава страхотно предимство, което може да ти отвори врати към нови възможности и да ти разшири мирогледа. Вярвам и в потенциала на всеки ученик и смятам, че за да го разгърне, е необходима малко подкрепа, някой малко по-опитен човек, който да го хване за ръка и да каже “Можеш да го направиш”.

Подкрепа, дефицит на тази възраст, когато сме заобиколени от хора, които ни наставляват. През годините, в които организираме програмата, сме виждали множество примери за ученици, добиващи увереност, докато реализират идеите си на практика, и те буквално израстват пред очите ни. Опитваме се да предоставим възможно най-много стойност с ABLE Mentor, като освен менторските взаимоотношения организираме и няколко обучения, насочени към учениците. Обученията покриват темите целеполагане, кариерно ориентиране и презентационни умения.

А за менторите? 

Най-голямото удовлетворение от участието в програмата получаваш от това да си ментор, да почувстваш, че твоят опит и знания могат да бъдат от полза за по-младите, да се усещаш като полезен гражданин на обществото, давайки от собственото си време за развитието на друг човек. В ABLE Mentor се включват хора от 25-годишна възраст, а горна граница няма. По този начин програмата става неусетно мост между поколенията. Нашите ментори неведнъж са казвали, че са научили немалко от учениците, с които работят, като получават различен поглед за света, зареждат се с енергия, позитивизъм и увереност за бъдещето.

Сподели с нас някои от успешните истории до момента. 

Част от успешните проекти са свързани с личностното развитие на ученици. Тези истории са трудни за разказване, защото обхващат много личен и често тих процес на вътрешна промяна, осъзнаване и промяна на нагласи, преосмисляне на приоритети. Споменавам първо тях, защото за нас са точно толкова ценни, колкото и проектите с въздействие върху външната среда, за които е по-лесно да се говори.

Историята на Мария Атанасова е пример за проект от областта на личностното развитие. Мария е от ромско семейство, в което никой преди нея не е посещавал гимназия или университет. С влизането си в ABLE Mentor Мария си постави за цел да разбере какво иска да учи и какво се изисква от нея, за да влезе в университет. С помощта на ментора си Мария успя да се ориентира кариерно и да се подготви за кандидатстване. Днес тя е студентка в Медицинския университет във Варна, ментор в Младежка фондация „Арете“ и Млад европеец на 2020 година.

Някои от учениците, завършили програмата, в момента работят за реализирането ѝ. Като ученик в ABLE Mentor, Цанислав Генчев създаде клуб за доброволчество в своето училище, а днес вече е основател на Youth Talents и сам води обучението на ABLE Mentor по кариерно ориентиране. Ученици имат и ключова роля като доброволци в нашия организационен екип. 

Едно от големите постижения на ученик от програмата е парабордът на Стефани Митова, благодарение на който деца с двигателни затруднения могат да изпитат удоволствието да карат лонгборд. Има и проекти, за които няма нужда да разказвам, защото можете направо да ги видите - пример за такъв е филмът на Велислава Георгиева "Бягство към София.gif”, в момента достъпен на сайта на kinematograf.bg. Велислава се включи в ABLE Mentor с идеята да улови в разказ своето усещане за София. С ментора ѝ решиха да снимат заедно късометражен филм за града. Проектът им отне повече от две години, но вече е реалност и филмът е прекрасен. 

В рамките на програмата ученици са писали и издавали книги, снимали са музикални видеоклипове, правили са благотворителни спектакли, развивали са свои бизнес идеи, набирали са средства за различни инициативи и са организирали събития.  За нас ще е успех да знаем, че сме запалили у тях искрата, която ще пали пламъка на проактивност и съзидателност за всяка промяна, която искат да видят.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Радослав Александров

Елементарно човече, което изучава Международни отношения, обича семплата красота на бита, природата и литературата. С огормен интерес и любов към философията, психологията, религията, историята и футбола.

Оставете коментар

0 коментара