Успелите

Николай Симеонов от Инфосистемс Интернешънъл: Когато нещата не вървят по план, правим друг план

Инфосистемс Интернешънъл е водещ доставчик на решения за информационни технологии в България повече от 15 години. Компанията специализира в дизайн, бизнес анализ, разработка, внедряване и поддръжка на информационни системи. Използвайки натрупания опит и най-новите иновации и стандарти в света на технологиите, компанията разработва софтуер в областта на интелигентните паркинг решения, системи за управление на умни градове, системи за наблюдение на трафика и пътищата, софтуер за известяване, както и дигитализация на обществени административни услуги. 

"Нашата сила са информационните технологии. Нашата мисия - да подобряваме живота в града и на пътя на милиони жители всеки ден."

За да разберем повече за сферата на дейност на компанията се срещаме с изпълнителния директор Николай Симеонов. Той е роден в гр. Пловдив, но израства в уютния и живописен Златоград, а по-късно се мести в София. Завършва специалност "Компютърни системи и технологии" в Технически университет – София, където се разпалва неговата страст към програмирането. Започва своя професионален път като програмист в Инфосистемс Интернешънъл още на 22 г. Компанията тъкмо прохожда от един импровизиран офис в апартамент в центъра на София, но това не го спира.

След близо 9 години, благодарение на своята амбиция, визия и лидерски умения, той става изпълнителен директор. Със своята завидна енергия и винаги усмихнат, Николай продължава да е неуморим двигател на развитието на Инфосистемс Интернешънъл. Под негово ръководство компанията работи по едни от най-значимите си и иновативни технологични проекти в областта на интелигентното паркиране, дигитализация на публични услуги, интелигентни транспортни системи, които пряко допринасят за подобряването на живота на гражданите.

България удобна бизнес дестинация ли е според Вас?

Инфосистемс е партньор в подобряването и модернизирането на обществените услуги на много институции от публичния сектор в България и основните ни проекти са на локално ниво. Една от важните ни цели е да улесняваме институциите от публичния сектор в дигитализацията на процесите и услугите и в предоставянето на интелигентни системи за управление на паркирането, трафика, обществения и градския транспорт, публичната администрация. Да работим в България за улесняване на ежедневието на модерния градски човек е наша мисия, така че ние не разглеждаме страната ни просто като бизнес дестинация. Тук има още много работа, която трябва да бъде свършена, за да можем да се чувстваме истински европейци и в технологично отношение, не само на хартия.

С иновативните решения, които предлагаме, допринасяме за подобряване на обществените услуги, за по-умна градска среда и по-безопасни пътища. Имаме редица успешно реализирани проекти, които създават добавена стойност на държавата ни като привлекателна бизнес дестинация и спомагат за по-устойчиво бъдеще. Така косвено помагаме и за превръщането на България в по-устойчива бизнес среда, за създаването на благоприятни условия за развитие на бизнеса и за икономическия растеж, а оттам - и за значително повишаване стандарта на живот на хората.

Помага ли Ви България с бизнес средата си?

България предлага разнообразни възможности за бизнес, особено в сферата на софтуера и информационните технологии. Нашумяхме като start-up hub на Балканите и за никого не е тайна каква висока добавена стойност има нашият сектор за икономиката. Тук е перфектно място за тестване на пилотни идеи и продукти в технологичния сектор, защото имаме много добри ИТ специалисти в съчетание с ниски данъци и много инвестиции в сектора. Например разработката на нов софтуерен продукт е много по-лесна и евтина в България. Имаме талантливи програмисти, относително стабилен и в същото време адекватен на световните тенденции като изисквания пазар. Тук може да се тества как пазарът приема нов продукт, който след това да се конкурира на международно ниво. Вече имаме компании еднорози и това стимулира всички в софтуерната индустрия да реализират нови идеи. 

В Инфосистемс сме стартирали разработката на платформа за управление на умен град, IoTX Platform - много интересен проект в индустрия, която в световен мащаб става все по-голяма и все по-вълнуваща. Интелигентните транспортни системи вече са необходимост, а не лукс в градовете. Платформи като нашата, които предоставят възможност от едно място да се наблюдават и управляват всички умни устройства в града, са пряко свързани с безопасността на пътя, с оптимизиране на трафика в градовете, с намаляване на вредните емисии и предоставят на градоначалниците данни за вземане на информирани решения за бъдещето на града. 

Как се прави софтуер за публичния сектор?

Имаме доста проекти в публичния сектор, така че сме натупали завиден опит в тази област. Има специфики, които усложняват работата - например всеки проект включва редица стъпки и бюрократични процедури преди да стартира. Често съгласуващите звена са много, има голям период за избор на изпълнител, понякога има жалби, които спират проекта… Инвестицията в това да се кандидатства по обществени поръчки също не е малка, има дълги процедури и редица регулации и изисквания за съответствие, а шансовете да се спечели обикновено не са големи. Хубавото в тези проекти е, че те често са дългосрочни и екипите могат да се съсредоточат в разработката без да се налага да лавират между различни проекти.

Иначе процесът не е по-различен от този за разработката на софтуер за който и да е друг клиент - има изисквания, прави се анализ, план за проекта, има график, бюджет, ресурси. Това е работа на бизнес анализаторите, след това в играта влизат програмистите, които създават софтуерното приложение и следва тестване и предаване на клиента. Може би по-особеното е, че трябва да сме факири в потребителския интерфейс, тъй като бюджетите по обществени проекти често нямат много средства за модерен дизайн. Най-удовлетворяващо е като видиш, че в крайна сметка гражданите ползват нещо, което сте правили в екипа и са доволни. Тогава знаем, че сме си свършили добре работата. 

Каква е рецептата, когато нещата не вървят по план?

Когато нещата не вървят по план, правим друг план. Накратко, стремим се да имаме план Б и план С, но ако все пак нещо се обърка - просто сядаме с всички засегнати страни и дискутираме възможните решения, правим анализ на ситуацията и грешките, а понякога се налага да променим и целта. Да се следват предварително начертаните планове е важно, но е още по-важно да осъзнаваме, че нищо не е 100% сигурно и независимо колко добре е планиран един проект, може да има изненади. Накратко, рецептата е да си винаги готов да реагираш на променящата се среда. 

Кои са трите най-важни ценности за Вас?

Отговорността е основната ценност, която всеки трябва да притежава - към себе си, към другите, към обществото като цяло. Само така можем да се развиваме и да вървим напред. 

Честност - вярвам, че честността е фундаментална за изграждането на доверие и устойчиви взаимоотношения, както в личен, така и в професионален план.

Трудолюбие - да влагаме максимални усилия във всичко, което правим, и да не се отказваме пред предизвикателствата.

Да си предприемач, дарба ли е, или проклятие?

Много малка част в бизнеса, включително и в предприемачеството, е дарба. Всичко е въпрос на упорит труд, фокусиране върху целите, ясна бизнес стратегия и планиране. Когато създаваш бизнес от нулата, всички тези неща са още по-важни, тъй като обикновено разполагаш с много ентусиазъм и ограничен ресурс и трябва много добре да знаеш в какво да инвестираш усилията и средствата, за да постигнеш резултат.

Как Вашият избор променя средата?

Инфосистемс работи по проекти, които има пряко отношение към средата на живот и бизнес в България. Един от примерите е проекта за Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация”, по който в момента работим и трябва да приключи в края на годината. Там целта ни е да дигитализираме всички административни услуги и да ги обединим в единна система. Това е сложна задача, тъй като има много различни системи и интеграции, които трябва да работят като една, а услугите са десетки. След приключването на проекта, агенцията ще е първата държавна институция с изцяло дигитализирани услуги. Това има пряко въздействие върху средата - агенцията предоставя редица услуги за гражданите и бизнеса, които ще бъдат леснодостъпни, изцяло дигитални и бързи. Това спестява време, средства и нерви както на бизнеса, така и на обикновения човек. Имаме и други проекти в публичните институции и градовете, които имат пряко отношение към средата и удобството на хората - например проекти, свързани с интелигентно паркиране. Надяваме се, че изборът ни да работим по обществени проекти е пряко свързан с промяната на средата за всички в България. 

В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?

Да помогнеш на другите е осъзната и отговорна стъпка, която всеки предприема сам за себе си. Аз съм човек, който никога няма да откаже да помогне на някого, стига човекът отсреща да има желание. Винаги съм уважавал хората, които имат смелост да си признаят, че имат нужда от помощ. Смятам, че един предприемач може да се нарече успял не с това, което е взел, а с това, което е дал. 

А кога е моментът да се откажете от една идея?

Ако си опитал план А, Б и С и пак не се получава, явно е време да се откажеш… Успешните идеи имат две важни характеристики - голямата картина винаги е ясна и преследването на целта носи положителни емоции. Това не означава, че няма трудности или не се ядосваш в процеса на работа. Но ако поглеждайки голямата картина все още виждаш онова, заради което си започнал да реализираш една идея и то ти носи удовлетворение и те вдъхновява, продължаваш да търсиш начин. Ако спреш да вярваш, че нещо е възможно, е време да се откажеш от него. 
 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара