Успелите

Николай Тодоров: Хубавата храна те кара да се усмихваш, мечтаеш, обичаш и вдъхновяваш!

Николай Тодоров е на 32 години от София. Мечтател и деец. Човек, който вярва в промяната и доброто и всеки ден работи в тази насока. Той заедно със семейството си създава продукта Сире-НЕКА, известен още като „сирене от кашу“. Така стигат до мисията си – да откриват варианти за едно пълноценно и вкусно хранене за хора с непоносимост към лактоза, вегани или просто любители на експериментите в кулинарията.

Сире-НЕКА е един от тримата победители в предизвикателството за стартиращи предприемачи Rinker's Challenge #3. За това, както и повече за самия продукт, ще ни разкаже Николай в следното интервю.

Рецептата за сирене от кашу е семейна. Как стигнахте точно до тези съставки?

Да. И тримата, с моята съпруга Стиляна и Мария (нейната сестра) вярваме, че здравословното винаги трябва да е и вкусно и водени от тези два принципа стигнахме до наши любими съставки – кашуто и кокосовото масло, които както се оказа - в спойка чрез една естествена ферментация стават първи приятели (усмихва се).

Коя е клиентската група, чиито нужди и желания задоволява деликатесът от кашу?

Деликатесът ни от кашу (Сире-НЕКА) е една истинска иновация на нашия, а и отчасти на европейския пазар. Той е едно истинско вкусово преживяване, с естествена ферментация и плътен, нежен, мек и запомнящ се вкус, напомнящ комбинация от крем сирене, сирене и маскарпоне в едно, но без лактоза и казеин (алергени, съдържащи се в млечните сирена и продукти).

Това позволява на всички хора, които по здравословни или етични причини (вегетарианци, вегани, постещи) не могат да консумират млечни продукти и сирене, да се насладят отново на специфичния и уникален млечно-кисел вкус и не само - да получат полезните ефекти на естествената ферментация - толкова ценните, за нашето храносмилане и имунна система, пробиотици и храносмилателни ензими.

Сире-НЕКА задоволява нуждата на хората от вкусна, полезна и лишена от сгъстители, консерванти и изкуствени овкусители храна!

Планирате ли да създадете и други „алтернативни“ продукти от ядки? Какви?

В стратегията ни за развитие влиза развитието на портфолио от растителни продукти с естествена ферментация (кисели млека, деликатеси, крем-пастети) с прост състав (2 до 4 съставки) и чиста съвест. В процеса на работа се оказа, че повечето растителни „млека“ и „сирена“ са на основата на нишестета и сгъстители, а това не е готино, нито вкусно...

Беше сред участниците на Rinker's Challenge #3. Кое е най-ценното, което си взе от програмата?

Чувствам се истински късметлия, че имах шанса да стана част от това „предизвикателство“. Макар че кавичките може би са излишни, защото то наистина се оказа такова, и най-вече към мен самия, към екипа ми. Отне ми време и много усилия да повярвам в собствения си успех и в бъдещето на идеята ми - много голям и важен урок. Много ценно за мен беше и обучението по време на програмата, което включваше много лекции, групови и индивидуални задания, които ми помогнаха да изградя по-ясна визия за идеята си и за това как да я развия до един работещ, успешен бизнес модел за социално ангажирано предприемачество. Благодаря Ви, център Ринкър!

Също така проектът ви е сред 3-мата победители в програмата, спечелили по 20 000 лв. Как ще ги използвате?

За нас това беше голямо признание, тъй като се чувстваме като „първи сред равни“.

Всички участници, стигнали до финала с нас имаха прекрасни и перспективни идеи и вярваме, че ще успеят да ги реализират. За финансирането – трите основни направления, по които мислим да го използваме са:

  1. Ребрандинг и изграждане на фирмена идентичност и послание, маркетинг кампания.
  2. Специализиран хладилен автомобил за целите на производството и дистрибуцията.
  3. Дооборудване на производствения ни цех с машина, съобразена с нуждите ни и бъдещите ни планове за развитие.

Как би коментирал популярната приказка, че любовта минава през стомаха?

Хаха, ами това е една от основните причини нашата вкусотия да види бял свят, и тримата обожаваме да си похапваме.

Хубавата храна е истински дар от боговете - кара те да се усмихваш, мечтаеш, обичаш... вдъхновява те!

Накрая би ли ни споделил кое е любимото ти българско ястие?

Баница! С две ръце, праз и корите, точени от ръцете на баба, мммммм!


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара