Успелите

НИМ показва златната корона на цариците от Второто българско царство

От този понеделник, 27 юни, посетителите на Националния исторически музей имат възможността да се запознаят с най-новата му атракция - златната корона на българските царици от Второто българско царство. Експонатът, заедно с короната на българските владетели от периода 1204-1395 г., която е изложена от декември 2015 г., ще бъде позициониран в Слънчевата зала на музея.

Двете корони са възстановени по изображения от стенописи, а инициативата и работата по тях отнемат една година. Всичко това се случва изцяло с дарителски средства - проф. д-р Лъчезар Цоцорков дарява 1,5 кг чисто злато, Елена Василева дарява над 1000 бисера за короните, а ювелирът Стойчо Везенков отдава безвъзмездния си труд. По думите на проф. Божидар Димитров, директор на НИМ, двата предмета са копия, но според българското законодателство имат стойността на оригинали. Истинските артефакти са изгубени по време на османското нашествие на Балканите.

size_x628_57736796b3c79

Редица български владетелки са украсявали главите си с тази корона.

Сред тях са Ирина Комнина, втората съпруга на Иван Асен II (управлявал в периода 1218 - 1241 г.), Мария Кантакузина, съпруга на двама български царе - Константин Тих Асен (1257 - 1277 г.) и Ивайло (1278 - 1279 г.), и Теодора Палеологина, съпруга на Светослав Тертер (1300 - 1321 г.) и Михаил III Шишман (1323 - 1330 г.). Мъжката корона пък е подарена на цар Калоян през 1204 година от папа Инокентий Трети и вероятно е носена от всички български владетели, уточни Божидар Димитров.

Снимка: Ани Петрова

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: МЛАДИ РОДОПЧАНИ СЪЗДАВАТ МУЗЕЙ ЗА РОДОЛЮБЦИ В СМОЛЯН

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Трифонов

Наполовина историк, наполовина филолог. Модерен поет със старомодни виждания. Непрофесионален (все още) музикален журналист в областта на метъл музиката. Не може да функционира правилно без нещата, които обича.

Оставете коментар

0 коментара