"Нощ на ансамблите" отваря съкровищницата на българското фолклорно изкуство
Три града, три сцени и над 190 артисти. Огромно разнообразие от български фолклорни костюми, песни, танци и музика...
Сякаш някой отваря раклата на родното ни изкуство, а от нея се разпиляват гайтани, шевици, пендари, цветни багри, изящество, красота и разказ за една България, която познаваме само в приказките. Всичко това се смесва и превръща в емоционален катарзис, който всеки преживява, независимо дали е зрител, артист или четящ тези редове.
А сега се настанете удобно, отворете сетивата си и се запознайте с пазителите на професионалното сценично фолклорно изкуство, благодарение на които днес можем да се върнем един век назад и да усетим емоцията на нашите предшественици.
На 13 ноември, зала 1 на НДК в София се оказа тясна за всички желаещи да присъстват на концерта "Нощ на ансамблите".
Трите най-големи професионални фолклорни ансамбъла на България - "Филип Кутев", "Пирин" и "Тракия", поделиха сцената заедно в общата си кауза - да съхраняват националното ни богатство.
Той се проведе за трети път, с тази разлика, че артистите направиха малък гастрол във Варна и Пловдив.
За първи път зрелищното събитие излиза извън пределите на столицата ни.
Препълнени зали в София, Варна и Пловдив. Това беше едно незабравимо преживяване за участници и публика!
Ивайло Иванов - хореограф на НФА "Филип Кутев"
Над 2 часа публиката се наслаждаваше на изпълненията на артистите.
Концертът започна с "Полегнала е Тодора" - една от песните, която само с първите си тонове кара цялото тяло да настръхне, носи ни из небосклона неконтролируемо, а ние нямаме нищо против това да се случва.
След първото излизане на танцовите колективи, сцена се превърна в експлозия от цветове, с изпълнението на "Празничен тракийски танц" на ансамбъл "Тракия", "Пирински полъх" на ансамбъл Пирин и "Дунавска плетеница" на ансамбъл "Филип Кутев".
Публиката аплодираше безспирно всяко изпълнение. И в трите града залите бяха нажежени от емоция.
Разбира се, не отсъстваха и нежните лирични песни и танци, които някак успокояват адреналина, отпускат ни и ни превръщат в мечтатели.
"Малка мома" е една от песните за подобен пример, която е родена от надеждата за съществуването на истинската любов.
Последваха изпълнения, които отново вдигнаха публиката на крака - "Танц с тъпани", "Игра от Петричко", класическите танци на Кирил Дженев "Хоро в София" и "Пролетен момински танц".
Последни излязоха ансамбъл "Филип Кутев" с най-новата си танцова постановка "Сватба в шоплука", а след това всички танцьори направиха обща кода, като сцените се оказаха тесни, за да съберат многобройните участници.
Щастлив съм, че видях толкова млади колеги, тръгнали по нелесния път на българското сценично изкуство. Всички вие показахте, че българският дух е жив! Успяхте да съхраните традициите на тези три културни института в тежките времена за изкуството ни.
И така, нашият разказ в снимки намери своя край.
За мен беше чест и удоволствие да участвам в това грандиозно събитие. Искам да благодаря на колегите от "Филип Кутев" за невероятното изживяване на сцената заедно. На колегите от "Тракия" и "Пирин" ще кажа, че ми беше приятно да се видим и да споделяме емоциите си отново!
Всички сте страхотни, нека продължаваме да правим това, което умеем най-добре! Прекланям се пред труда ви, защото знам какво стои зад него!
За всички, които не са успели да гледат "Нощ на ансамблите", защото билетите свършиха много рано, ще ви зарадваме с нова дата - 2 май 2018 година, отново в зала 1 на НДК.
Билети вече може да закупите тук.
Страхотните снимки са благодарение на Руслан Йорданов и Борис Мутафчиев.