Нов палеонтологичен парк радва гости и жители на Вършец
Най-новата туристическа атракция в курортния град Вършец е палеонтологичен парк, който показва животни и птици, живели преди 2.5 млн години.
Красивите скулптури са изработени съвместно с експертите на Природонаучния музей към БАН в София. Финансирането на "Нови дестинации в трансграничния туризъм" е от програмата за трансгранично сътрудничество с Румъния.
Чудатите животни са разположени на територия от 10 декара в Боровия парк във Вършец. Мястото е осветено и всеки желаещ може да разгледа скулптурите, някои от които са на носорози, гепарди, хиени и дори антилопи. Посредата на парка е построена модерна сграда Информационен център, представящ палеонтологични находки от землището на общината, диорами и много интересни факти за представените видове древни животни и птици.
Идеята се заражда след намереното богато палеонтологично находище в покрайнините на града. Откриването на атракцията се състоя преди няколко дни (15 март). Това означава, че всеки желаещ може да се наслади на произведенията на изкуството и да се снима с тях.
За Вършец
Намерените останки от римски балнеологични съоръжения и предмети в град Вършец свидетелстват за използването на лековитите минерални води още от Древността.
Минералните води бликат от няколко извора. Температурата им е от 36,4 °С до 38 °С и са с общ дебит 15 л/сек. Водата от всички минерални извори е със слаба минерализация, алкална, хидро-карбонатна, натриево-сулфатна, ниска водна твърдост, бистра, безцветна и с приятни питейно-вкусови качества.
Източник и снимки: БНР