Успелите

Нова платформа ще позволи учени да обменят данни, свързани с коронавируса

Европейската платформа за обмен на научни данни е част от европейския план за действие в областта на науката и иновациите в борбата с настъпилата пандемия и ще даде на научните работници възможност за бързо събиране и обмен на информация, касаеща COVID–19.

Платформата има за цел да осигури надеждна, отворена европейска и глобална среда, в която изследователите ще могат да съхраняват и споделят набори от данни, като например ДНК последователности, данни от предклинични и клинични запивания, белтъчни структури, както и епидемиологични данни.

„Пускането в действие на Европейската платформа за данни за COVID-19 е важна конкретна мярка за по-тясно сътрудничество в борбата с коронавируса. Продължавайки нашата дългогодишна и целенасочена подкрепа за отворената наука и отворения достъп, считаме, че сега е моментът да увеличим усилията си и да бъдем единни с нашите изследователи."

„Благодарение на съвместните ни усилия ще можем в по-голяма степен да разбираме и диагностицираме болестта и в крайна сметка да победим пандемията" , заяви комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел по време на откриването на платформата.

Благодарение на бързия достъп и обмен на данни, който ще се осъществява чрез платформата, научните изследвания и открития ще могат значително да се ускорят, което пък дава шанс за ефективна реакция при настъпилата ситуация.

„За да победим вируса, ни е нужна ваксина, по-добри методи за лечение и масово тестване. За да се случи всичко това, имаме нужда от проучвания. Нито един изследовател, лаборатория или страна не биха могли сами да намерят решение."

„Затова искаме да помогнем на учените чрез достъп до данни, където ще имат възможност да споделят своите открития с останалите”, сподели във видеообръщение Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.

Тя призова още всички изследователи да се присъединят към платформата за данни, защото вярва, че заедно и чрез общи усилия вирусът ще бъде победен.

Платформата е дело на съвместната работа на Европейската комисия, междуправителствената научна организация Elixir и проекта COMPARE, Европейския институт по биоинформатика към Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL-EBI), на държавите членки на ЕС, както и на други партньори.

Заглавна снимка: healtheurope.eu

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Гичева

Призванието ми е да намирам добрите истории от ежедневието и да ги разказвам, за да може те да достигнат до по-широк кръг от хора. Обичам думите, както и това да правя хората около мен щастливи, затова често се случва да им посвещавам стихотворения и да ги карам да се усмихват. Друга моя страст е здравословната кухня. Обичам да експериментирам и да изпробвам нови рецепти, защото здравословната храна може да бъде вкусна, стига да знаем как да я приготвим.

Оставете коментар

0 коментара