Нова победа в борбата с изчезването на защитените птици!
Общо 64 белоглави лешоядчета се излюпиха в Източните Родопи през пролетта. В сравнение с миналата година броят на новоизлюпените лешояди е нараснал с 13. Така България отново се нарежда сред европейските държави, в които популацията на белоглавия лешояд е с най-висок гнездови успех.
Според наблюденията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) броят на заетите гнезда от двойки е 94, което е с 5 повече в сравнение с 2017 г. От установените двойки 82 са пристъпили към размножаване (през 2017 г. те са 66).
Тази година с още една се увеличи и броят на двойките царски орли в България, достигайки 29. Това се случва след тригодишен застой. Новооткритата двойка избра да заеме поставено от БДЗП изкуствено гнездо.
Изкуственото гнездо се изгражда от клони и се поставя върху висока топола, която е основният вид дърво, използван за гнездене от царския орел. Поставянето на гнездата се извършва през зимата, за да могат напролет орлите да ги заемат и достроят. Според проучванията близо 20% от изкуствените гнезда стават дом на царските орли.
Изкуствените гнезда са важна част от приподозащитните дейности, извършвани за подобряване на гнездовите и хранителните местообитания на вида.