Успелите

Нови разкрития и интересни находки от крепостта на Червенка

Трети сезон продължават разкопките на средновековната крепост на полуостров Червенка, близо до Черноморец, ръководени от доц. д-р Иван Христов.

Крепостните стени ограждат площ от 63 декара, което превръща селището в едно от най-големите, проучени досега по Черноморието. Съдейки по размерите й, крепостта вероятно е приютявала около 2000 души, една изключително голяма цифра за разглеждания период.

На места крепостната стена е подсилена с допълнителни съоражения – масивни правоъгълни и кръгли кули. Представителността на градежа говори за икономическата значимост на селището. Според първоначалната датировка на находките крепостта е изградена в края на 5 век от император Анастасий I. След подробен анализ на материала от разкопките през последната седмица обаче бяха установени останки от жилища, които свидетелстват за живот в землището още през 5 век. пр. Хр.

Новооткритата сграда, която проф. Божидар Димитров обяви за уникална по рода си категорично е с представителен характер, за което говорят както архитектурата, така и размерите и наличието на декоративни елементи в градежа. Сградата заема площ от 400 кв.м. и включва голяма вътрешна зала и няколко странични вътрешни помещения, долепени от север, запад и изток. Южно от нея е регистриран портик с 6 колони – начало на широка галерия, ориентирана на юг. В сградата е открит фрагмент от горната на част на мраморен декрет.

През месец юни археолозите попаднаха на основите на друга голяма постройка, изградена плътно до крепостната стена, с дължина 6 м и широчина – 13 м. Според интерпретацията на находките става въпрос за обществена трапезария. В помещението са намерени фрагментирани и цели керамични съдове и монети, запазени инситу. Сградата е била опожарена, вероятно след вражеско нападение. Свидетелство за това е произходcj на някои от монетите. Най-късната е с датировка 614 г., годината на опустошителния поход на авари и славяни в днешна Югоизточна България.

Разкопките в Червенка са финансирани от Министерството на културата и Националния исторически музей и ще продължат до началото на месец август. Тепърва предстоят анализи и интерпретации на находките, които вероятно ще се окажат с особена историческа и архитектура стойност както за разглеждания период, така и за археологическата култура по българското Черноморие.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Славея Божилова

Завършила съм археология и други по-малко интересни неща, занимавам се с маркетинг и социални мрежи. Пиша,чета, държа очите и съзнанието си винаги широко отворени. Обичам да говоря, настолни игри, кафе и списъци.

Оставете коментар

0 коментара