Успелите

Нови ценни археологически находки откриха в Перперикон

Уникални по рода си  археологически находки откриха край Перперикон. Историческата емблема на Източните Родопи разкрива нови важни данни за историята.  По думите на проф. Николай Овчаров става дума за обширен некропол от XIII-XIV век.

Край огромната базилика, която беше открита миналата година, археолозите намериха и град на мъртвите. Близо 100 саркофага показват как са били погребвани хората. Това е третият голям некропол на Перперикон и се намира в южното подградие на Скалния град. Другите два са край църквите в северния квартал и в Акропола - от другата страна на хълма, която вече е добре проучена и привлича все повече туристи.

„Некрополът в южния квартал се намира близо до  най– голямата ранно-християнска базилика в Родопите от V-VI век, която през средновековния е била по–малка такава, но пак епископска. Гробовете са много добре оформени. Те наподобяват на античните саркофази, но в много по–груб вид, повечето са оформени с каменни стени и покрити с плочи. Много често те са  положени един върху друг, защото пространството, макар и голямо, е било недостатъчно, за да побере толкова много гробове от всички страни на средновековната църква" - обясни проф. Николай Овчаров.

Според него именно през периода XII-XIV в. се появява този некропол върху мястото, което някога е била  площадка от късноантичната епоха.  Проф. Овчаров уточни, че от миналата година досега са разкрити около 100 гроба. Той обясни, че през Средновековието е било много престижно, човек да бъде погребан близо до храма, даже местата са се продавали. Сред гробовете има и на мъже, и на жени, и детски. Очаква се в „Града на мъртвите" да има още стотици гробове.

Епископската базилика от V-VI век е с размери 35 а 14 м, като няколко пъти е била преустройвана - първо, през IX-XII век и по- късно - през XIII в., но въпреки това се е запазила като голяма сграда и през средновековния период. Археолозите очакват това лято да разкрият голям раннохристиянски център.

Още през първата седмица на проучванията през юни екипът на проф. Овчаров попадна и на първата сериозна находка - оловен печат от XI- XII в. От едната страна е изобразен св. Николай - светецът, покровител на епископа, а от другата - текст, който предстои да бъде разчетен. По думите на професора, най-вероятно става въпрос за печат на един от епископите на Перперикон и областта Ахридос. Намерени са още монети от епохата на император Юстиниян. В западната част на базиликата вече се очертават помещения и кладенец, открита е и част от колона.

Професорът припомни, че по време на проучванията през 2016 г. са разкрити 37 гроба и в тях са намерени много ценни и  интересни находки - наушници, обици, пръстени и други красиви накити. Един от разкритите гробове е с надгробна плоча, върху която са изсечени кръст и надписи на гръцки език.

''Тези  некрополи през XII-XIV век, които вече наброяват близо 500 от началото на проучванията на комплекса, показват, че Перперикон през средновековната епоха е бил многохиляден град, много от гражданите  били доста богати, имало е и аристократи. Скалният град е най–голямото населено място в Източните Родопи. Тази огромна базилика се оказа най-голямата, разкриваната до този момент в Родопите. Сега сме се насочили в секторите около нея. Очакваме там да излезе голям манастир, да има култови сгради, където са се извършвали кръщения. Очакваме да разкрием други жилищни сгради и евентуално – епископски дворец, защото, без съмнение, тази катедрала от V-VI век е била епископска църква" -  допълни Овчаров.

Вече втори месец продължават разкопките през  археологическия сезон на Перперикон. Работи се в южното подградие и се разкриват зоните около най-голямата ранно-християнска базилика в Родопите, на която екипът на проф. Овчаров попадна през 2016 година.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вероника Павлова

Здравейте от една Мечтателка по Душа! Смятам, че съм приятен човек, който ме опознае, сам ще прецени! :) Хобитата ми са много и различни, зависи според настроението ;) Писането на стихове и всякакъв вид литературно творчество е Голямата ми любов ♥ Занимавам се и с рисуване и фотография :) Обичам хубавата храна, добрата музика и приятните хора :) Разходките сред природата ме зареждат положително и разбира се - фотоапаратът в ръка. Обожавам да снимам стари къщи, сгради и всякакви интересни неща. Запленена от Ретро стиловете. Цветна личност. :) Любимият ми цитат е ~ "Смелите мечти разкриват пътя към бъдещето!" ~

Оставете коментар

0 коментара