Успелите

Ново проучване на 100 учени от целия свят откри 14% повече дървесни видове!

Според ново проучване "Брой дървета на Земята", публикувано в американския научен журнал PNAS - Proceedings of the National Academy of Sciences, броят на дървесните видове на Земята е с 14% по-висок от смятаното досега. Според изследователите в бъдеще предстои да открият нови 9200 вида!

В новото проучване "Брой дървета на Земята", публикувано в началото на февруари тази година, се включиха около 100 учени и изследователски екипи от цял ​​​​свят. Всички те създадоха най-голямата база данни за горския фонд, събирана досега. Общата глобалната оценка надвишава с 14% настоящия брой известни дървесни представители.

Според изчисленията им на Земята има около 73 000 дървесни вида, включително 9200 вида, които все още не са локализирани. По-голямата част от все още неоткритите видове вероятно ще бъдат редки, с много малки популации и силно ограничен ареал на разпространение, което ги прави уязвими и застрашени от дейности като обезлесяване и замърсяване, което води до изменение на климата.

Чрез установяване на количествен показател това проучване може да допринесе за опазването на дърветата и горите и бъдещото откриване на нови видове в определени части на света.

Питър Райх - еколог и директор на Институт по биология и глобални промени, Мичиганския университет

За изследването учените използват информация от две бази данни - от Глобалната инициатива за биоразнообразие в горите и TREECHANGE (които използват данни от наземни горски парцели). Двете бази данни досега дават общо 64 100 документирани дървесни видове по целия свят. След комбинирането им изследователите използват нови статистически подходи, за да оценят общия брой уникални дървесни видове (включително и неоткрити видове) във всеки континент и биом (съобщества от организми, живеещи в конкретна географска област; примери са дъждовни гори, бореални гори, савани и други).

Тяхната оценка за общия брой дървесни видове на Земята е 73 274, което означава, че вероятно има около 9200 дървесни вида, които тепърва ще бъдат открити и описани. В изследването са използвани "значително по-обширен набор от данни и по-модерни статистически методи, отколкото предишните опити за оценка на дървесното разнообразие на планетата". В публикация за Университета в Мичиган Питър Райх споделя, че са оперирали със съвременни разработки на техники, създадени за първи път от математика Алън Тюринг по време на Втората световна война. 

Преброяването на броя на дървесните видове по света е като пъзел с парчета, разпръснати по целия свят!

Jingjing Liang - старши автор на изследването и координатор на Глобалната инициатива за биоразнообразие в горите към университета Purdue

Учените смятат, че по-голямата част от неоткритите дървета - около 40% - вероятно са пръснати из Южна Америка. Това е и континентът, който има най-голям брой редки дървесни видове - около 8200 - както и най-висок процент - 49% - от континентално ендемични дървесни видове (ендемити са видове, които са открити само на едно-единствено място в света). По прогнозни данни най-много неоткрити южноамерикански дървесни видове има в тропичните и субтропичните влажни гори на басейна на Амазонка, както и в горите на Андите на височина между 1000 и 3500 м.н.в.

Това прави опазването на горите от първостепенен приоритет в Южна Америка, особено като се има предвид настоящата криза в тропическите гори от антропогенни въздействия като обезлесяване, пожари и изменение на климата. 

Петър Райх

Освен с красотата и величието си горите са ключови както за нашето оцеляване, така и за развитието на икономиката. Те са дом на разнообразни животни и растения, абсорбират въглеродния диоксид, който затопля климата; контролират водите и ерозията; горите са и основен фактор при образуването на почвата и спомагат значително за кръговрата на веществата. От друга стана са и икономическите възможности, които предлагат горите - развитие на туризъм, къмпинг, риболов и лов, дърводобив. 

Видяхме, че са ценни, уязвими, а нашата роля в опазването им за идните поколения е огромна!

Обширните познания за богатството и разнообразието на дърветата са от ключово значение за запазването на стабилността и функционирането на екосистемите!

Роберто Кацола Гати - водещ автор на изследването от Университета в Болоня, Италия

Цялото проучване можете да прочетете ТУК

Информация: brightvibes.com

Снимки: brightvibes.com, nationaltoday.com, theguardian.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара