"Новото гробище над Сливница" на Вазов оживява в кратък анимационен филм
Класическото стихотворение на Иван Вазов "Новото гробище над Сливница" оживява в триминутен анимационен филм.
Анимацията е част от поредицата на сдружение "Българска история", която си поставя за цел да породи интереса на младите към българската литература. Видеото визуализира стиховете на Вазов чрез анимация и монтаж от Мартин Стаматов и с гласа на Мариан Маринов зад кадър. За два дни то достига до близо 100 000 души на сайта на "Българска история", както и в социалните мрежи.
"Новото гробище над Сливница", което е известно и под името "Покойници" е част от стихосбирката "Сливница", посветена на Сръбско-българската война от 1885 г. Стихотворението е и традиционен траурен марш на българската войска, който звучи под мелодия на Иван Минков. Следните стихове сме виждали по надгробните паметници на българските войници и по паметника на Незнайния воин:
Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за тебе достойни, майко, бяха
Ето какво казва създателят на видеото за Uspelite.bg:
От самото си създаване "Българска история" цели да опресни знанията на своите зрители и читатели в сферата на родното минало. Един от основните принципи, които се стремим да спазваме в нашата работа е да бъдем актуални по отношение на техническия метод на поднасяне на информацията. Разбира се, материалите ни са насочени към всички българи и хора, които се интересуват от родните история и изкуство, но усилията ни са главно в посока събуждане на любопитството у младите.
Всички сме наясно, че образователната ни система е в криза, от която страдат най-вече децата. Съществуват редица причини те да не изпитват особен интерес по теми като "история" и "литература". Ако погледнем обективно проблема, ще видим, че учениците имат много поводи да бъдат "разсеяни". Закостенелите методи на преподаване в училище понижават любопитството у тях. Разбира се, за всичко си има причини. Ако не съществуваше хаосът "отгоре", учителите ни нямаше да изпитват затрудненията, които са задължени да понасят днес.
И какво от това, че констатираме даден проблем? Да, нестабилността в ситемата съществува, да учителите са неспособни да насмогнат едновременно с многото задължения и опресняване на техническия арсенал при преподаване. И как тогава младите хора да изпитват някакъв интерес към по-горе посочените теми? Не искаме ли всички ние младите да изпитват онази така важна близост с българското? Ние обичаме не само да констатираме, но и да предлагаме алтернатива. Книжните ни издания, направата на подобни кратки филми и обиколките ни по училища представляват нашият начин за справяне със ситуацията.
И допълва:
Опитът ни до момента показва, че аудио-визуалните похвати представляват голям интерес сред младите, които запомнят по-лесно поднесения материал. Идеята за подобни визуални пресъздавания на стихотворения се роди преди две години, когато екипът ни изготви първия опит в това начинание - стихотворението на Христо Смирненски "Цветарка". То се радваше и продължава да се радва на голям интерес. Освен това породи и въпроса кога ще пресъздадем следващо стихотворение. Направата на един подобен кратък филм отнема значителен ресурс, което беше и главната причина чак сега да излезе втория такъв.
Имаме голямо желание да направим цяла поредица от аудио-визуални стихотворения на български класици. България има огромни имена в литературата, чиито произведения не спират да бъдат актуални до ден днешен. В момента обмисляме варианти, по които един такъв проект би могъл да се реализира. Надяваме се в скоро време да ви представим положителен напредък по въпроса.
Видеото, посветено на "Цветарка" от Христо Смирненски, може да изгледате тук.
Докоснете се до вечната творба на Вазов "Новото гробище над Сливница" в следващото видео: