НЗОК ще поема изцяло разноските по изкуствените сърца
На приключилото заседание (20 юни) Надзорният съвет на НЗОК реши да заплаща напълно средствата за изкуствени сърца на пациенти със сърдечна недостатъчност.
Това ще продължи докато се появи възможност за трансплантация.
Досега НЗОК покриваше само част от стойността на медицинското изделие в размер на 50 000 лева, което доста затрудняваше достъпа на нуждаещите се, тъй като цената на едно изкуствено сърце е около 200 000 лева.
Изкуственото сърце представлява устройство, което заменя непоправимо увредено естествено сърце. То се явява като мост между болното сърце и трансплантираното, което също може да осигури дълъг и пълноценен живот. Когато пациентът чака подходящ донор, изкуственото сърце често върши временно работата на помпа. Но тo не наподобява изцяло на естествените, а e по-скоро турбинa, която непрестанно изтласква кръвта. Ролята на помпа изпълнява 300-грамово парче платина, а от тялото на пациента излиза кабел, който се свързва с най-важната част от апарата.
Първото изкуственото сърце е създадено през 40-те години на миналия век, но едва през 70-те години медицинско устройство е усъвършенствано от д-р Робърт Джарвик и позволява да бъде поставяно като постоянен имплант в човешко тяло. Именно заради това носи и неговото име - Jarvik 7.
Годишно броят на хората, нуждаещи се от медицински изделия е около 10. До края на тази година касата ще осигури сърца на 6-ма пациенти.