Успелите

"Обратно от ръба" на изчезването: Историята на европейския бизон

Честит юбилей на Европейското движение за възобновяване на дивия живот (European Rewilding Movement)! То започва своята история през 2011 г. - десет години, наситени с активно въздействие и подкрепа на дивата природа и живот. В тази статия ще разгледаме резултатите, свързани с нарасналата популация на европейския бизон (зубър) на континента. 

През последното десетилетие развитието на дивия живот в Европа и предприетите действия от различни организации имат благоприятно въздействие върху пейзажите и качеството на живота в различни части на стария континент. Един от примерите е "връщането" на европейския бизон - вид, който в началото на ХХ век почти изчезва. Основният играч на този фронт е Европейското движение за възобновяване на дивия живот.

Продължаващото възстановяване на европейските бизони е само един пример за това, как възстановяването на дивия живот може да бъде трансформираща сила за добро - както за природата, така и за хората.

Франс Шеперс - изпълнителен директор на Rewilding Europе

Пътят от "почти изчезнал" до 7000 екземпляра

Европейският бизон е най-големият бозайник в Европа. Преди десетки години той е обикалял свободно из континента, но ловът и загубата на местообитания довежда до постепенно стопяване на популацията му. Последният див европейски бизон е застрелян в Кавказ през далечната 1927 г., а след този случай остават 54 живи европейски бизона, всеки от които е затворен в зоопарк. Моментът се оказва повратен за европейското съзнание и започваме да действаме още през 1954 г. чрез пускане на бизони в горите. Първият освободен бизон се радва на горите в Бяловежа, Полша.

Друг голям биоразнообразен скок е отчетен през 2013 г., когато са пуснати бизони в два ключови района - Южни Карпати (Румъния) и Родопи (България). Любопитен факт е, че това е първото появяване на животното в Родопите от Средновековието насам. От Средновековието! Насам. Въпреки това по-големи резултати от работата на Rewilding Europe са отчетени в Южните Карпати, където вече има над 100 свободни бизона. 

Възстановяването на бизоните в Европа включва още дейности, като регулирането на незаконния лов и опазването на ценни местообитания са сред ключовите. Благодарение на работата в тази посока в периода 2011-2021г. популацията на европейски бизони, живеещи свободно в природата, се е увеличила от 2579 на 7000 индивида.

Един от главните показатели, който подчертава тази положителна тенденция, е промяната на статута на зубъра от „Уязвим вид“ в „Близо до заплаха“ спрямо класацията на Международния съюз за опазване на природата (IUCN). 

Защо европейският бизон е ценен? 

Европейският бизон е екземпляр, който има специфична екологична роля при оформянето на обитавания от него терен. Той си хапва големи количества треви и храсти, премахва гъстата вторична растителност, създава естествена тор, която подхранва почвите, и разпръсква семена на над 200 вида растения, с което пряко подкрепя флоралното биоразнообразие.

Много прелетни птици използват зимната козина на бизоните за строителен материал в гнездата си, а пък свраките ги ползват, за да откъсват кърлежи и други паразити от себе си. Със споменатите ползи от този европейски вид се създават нови местообитания, подходящи за пасища на други животни - дребни бозайници, птици или пък безгръбначни.

Всичко това ни показва, че опазването на бизона има широкообхватни екологични ползи за целия европейски регион. Мисията за по-разнообразна европейска природа продължава... и зависи от всички ни! 

Информация и изображения: rewildingeurope.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара