Образователно равенство - български спортисти помагат на деца аутисти
Аутизмът е разстройство на социалното развитие, засягащо мозъка и оттам поведението на човек. Генерaлизирано разстройство, намиращо се на така наречения аутистичен спектър. Има различни степени и влияе по различен начин на всекиго. Въпреки нарушените социални умения, хората, диагностицирани със състояние от спектъра, блестят с изключетелен интелект и способност за мислене извън кутията.
Аутизъм не е смъртна присъда и няколко български спортисти решават да помогнат на децата да опознаят разстройството по-добре и да не се плашат от него.
Във физкултурния салон на едно столично училище се събират Георги Георгиев - ММА състезател, Теодора Кирилова - шампион по муай-тай, и Албена Ситнилска - шампион по таекуондо. Целта им е да помогнат на децата с аутизъм да се приобщят към своите съученици и те да се запознаят с разстройството, вместо да ги е страх от него.
Инициативата е започната от сдружение "Образователно равенство - аутизъм", което има за цел да образова родители и деца за аутистичния спектър. Те искат да разбият стигмата около заболяването и да помогнат на децата на спектъра да не се чувстват нежелани или по-малко от другите деца.
В българските училища липсва образование на тема ментално здраве и заболявания. Психическите разстройства са само споменавани, което не само пречи на децата да разбират по-добре света около тях, но и сериозно вреди на децата, които могат да страдат от различни проблеми, да разберат, че това не е нищо страшно и лошо. С по-добро образование по важни теми като тази, децата ще доразвият емпатията си, ще разбират по-лесно своите връстници и самите себе си.
Сдружение "Образователно равенство - аутизъм" иска да направи точно това. Да даде знание на деца и възрастни. Инициативата им да запознаят децата с аутизма, благодарение на известни български спортисти, напълни физкултурния салон и едновременно им помогна и забавлява малчуганите. Мотото им е "Аз съм различен! Аз съм боец!"
Втори април е световният ден на децата с аутизъм. Надяваме се да видим още много такива инициативи и повече училища да отделят време за забавни и образователни програми на тема психическо здраве.
През 2010 г. 1 на 110 деца в България бива диагностицирано с аутизъм. Този номер само се покачва, но не защото това е епидемия, а защото най-накрая хората обръщат внимание на разстройства от спектъра. Нека не се страхуваме от непознатото. Прочетете малко за аутизма и сходните му разстройства днес!