Община Перник стартира проект в подкрепа на деца с увреждания и семействата им
От август месец тази година Община Перник даде начало на нов проект - „Услуги за ранно детско развитие“ за предоставяне на безвъзмездна помощ по Процедура BG05M9OP001-2.004 на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Вчера на официална пресконференция кметът на Перник Вяра Церовска и нейният екип от заместници - Денислав Захариев, Владислав Караилиев и Йордан Павлов, секретарят на общината Радослава Манова, екипът по проекта и представители на Общински съвет - Перник, социалните институции, РЗИ, здравни заведения, директори на социални услуги, медии, граждани и заинтересовани лица, представиха идеите си, дейностите си по проекта, конкретните му цели и очакваните резултати в процеса на неговото реализиране.
Кметът Вяра Церовска заяви:
Целта ни е да предоставим подкрепа на децата в ранна възраст и техните семейства, за да се подобри достъпът им до здравни грижи и да се повиши училищната готовност на децата за включване в образователната система. Чрез този проект се стремим да обхванем повече деца и се надявам да постигнем целите, които сме заложили.
Заместник-кметът Йордан Павлов и екипът по проекта представиха дейностите по проекта, чийто ръководител е началникът на отдел „Здравеопазване, жилищна политика, спорт и социални дейности” - Марианна Асенова. Част от този проект ще бъде свързана с предоставяне на услугата „Ранна интервенция на уврежданията”, чиято основна цел е предотвратяване изоставянето на деца с увреждания и тяхното институционализиране. Тя ще обхване 45 деца с увреждания и 75 родители. Очаква се посещение от кинезитерапевт в отделението за новородени в болницата, а семействата с деца с увреждания ще бъдат подпомагани от специалисти педиатри, рехабилитатори, логопеди и психолози в Центъра за ранна интервенция на уврежданията, намиращ се в сградата на бившия Дом за медико-социални грижи, както и с посещения по домовете от мобилен екип.
Още една услуга ще предостави проектът - „Индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания”, която ще обхване 30 деца с увреждания, на които им предстои да бъдат първокласници. В новата сграда по ПСВ в кв. Тева, в училища, детски градини, както и в домовете на децата ще им бъде помогнато да усвоят знания и умения, за да стартират класните си дейности наравно с останалите деца. Друга дейност е „Подкрепа за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията” с капацитет от 500 потребители, насочена към родители на новородени и малки деца, които нямат семеен лекар.
„Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище“ е четвъртата услуга, която ще предостави проектът. Тя ще обхване деца от уязвими семейства от ромската общност, социално слаби, безработни и многодетни семейства, както и деца с увреждания, на които им предстои да постъпят в първи клас. Ще бъдат създадени летни групи за 30 деца, в които да се доразвият уменията на децата в предучилищното образование.
Петата услуга се изразява в подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители, като ще обхване 300 семейства. Ще се оказва помощ на семействата в грижата за децата и справяне със семейните проблеми, като основно ще се работи с уязвими семейства, младежи от рискови общности, родители, които не полагат достатъчно грижи за децата си, неглижирани деца или жертви на насилие.
Проектът е на стойност 660 147 лв. и ще продължи 27 месеца. Благодарение на него ще бъдат разкрити 27 работни места за специалисти като логопеди, рехабилитатори, социални работници, психолози и други.