Обуй си шарени чорапи по случай международния ден на хората със синдром на Даун!
21 март е световният ден на хората със синдром на Даун. Ако се чудите защо се носят шарени чорапи точно днес, отговорът е един - подкрепа към хората с най-често срещаната генетична аномалия - синдром на Даун.
За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциация с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун.
Защо точно 21 март?
Денят – двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.
Всяка година в България се раждат около 100 деца със Синдром на Даун (по данни на Сдружението на родители на деца със Синдром на Даун). Не са редки случаите, при които родителите са съветвани да се откажат от своите деца. Да си родител е не само гордост, но на първо място призвание. Истинският родител е благодарен за своето чудо, колкото и различно да е то. Затова днес сме тук, за да подкрепим именно тези така пъстри хора от обществото. Споделете днес снимка с шарени чорапи или видео, в което казвате "Аз приемам хората със синдром на Даун!" и добавете #животсъссиндромнадаун.
Неслучайно наричат тези деца "слънчеви“. Те са усмихнати и любвеобилни, силно се привързват към близките си и имат подчертана потребност да дават и приемат любов. Изключително важно е децата да бъдат подкрепяни от своите близки, за да могат да развият заложбите и уменията си. Те са деца като всички останали и имат интереси също като своите връстници. Но особено много обичат да се включват в дейности с приложен характер – рисуване, моделиране, пеене, музика.