Обявиха пещерата "Башовишки печ" за защитена територия
Борислав Сандов - министърът на околната среда и водите, издаде заповед за обявяването на пещерата "Башовишки печ" за защитена територия. Тя се намира в землищата на село Орешец и село Бела, община Димово, както и село Гранитово, община Белоградчик, област Видин.
Башовишки печ е втората най-дълбока пещера в Северозападна България, малко след системата на Понора край село Чирен, и сред 15-те най-дълги пещери в страната. Тя представлява поредица от труднопроходими сифони и огромни зали, в които може да се побере църква с размерите на видинската катедрала “Свети Димитър”, разказват спелеолози. Разделена е на две галерии с обща дължина около 4,5 километра.
Източник: Hotel Map
Целта на заповедта е опазването на спелеоложки обект на неживата природа с естествен подземен карстов извор, водни галерии, палеонтоложки находки, местообитания на прилепи и ендемична безгръбначна фауна, съобщават от пресслужбата на Министерството на околната среда и водите. Също така в пещерата са открити фосилни останки от пещерни животни.
Един от хората, които са прониквали най-дълбоко в недокрай картираната пещера, е проф. Петър Берон. На негово име са наречени неизвестните доскоро за науката малки насекоми - Бероникус, които се срещат само в пещерата Башовишки печ.
Освен естественото подземно образувание защитената територия включва и наземна част с площ от над 3 декара, в която се намира входът на пещерата.
Източник: Монитор
В природната забележителност е забранено унищожаването, повреждането и изнасянето на елементи от пещерната структура, включително камъни, седименти и пещерни образувания, както и палеонтоложки или археологически находки. Не са разрешени и дейности, които могат да доведат до обезпокояване или унищожаване на пещерни животни, както и внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове.
Източник на корица: Стандарт