Успелите

Обзор на "Любовта е лудост" - 2016

През тази година "Любовта е лудост" обедини 92 филмови продукции от 34 държави. Сред показаните заглавия имаше филми и от държави, дебютиращи на фестивала, като Чили и Казахстан.

Домакин на фестивала традиционно бе ФКЦ - Варна, а прожекциите на филмите от програмата се състояха в "Зала 1" и Зала "Европа" на ФКЦ, и Зала "Пленарна" на Община Варна.

В конкурса тази година участие взеха 12 филма. Българското предложение за голямта награда бе "Никой" на режисьора Андрей Андонов. В провокативния филм играят артистите от Варненския театър Стоян Радев и Гергана Плетньова, а също и Силвия Петкова, Кристиян Милатинов.

В надпреварата за статуетката "Златната Афродита" участваха още две копродукции, едната турско - германска, а другата, снимана от Испания, Турция и Германия, в Гьореме, известно със своите скални къщи и по мотиви от "Кървава сватба" на Лорка. В конкурса присъстваше и белгийският "Хотел Проблемски", с Лидия Инджова в една от ролите. Другите заглавия в състезанието на "Любовта е лудост" през 2016 г. бяха от Швеция, Русия, Полша, Холандия, Унгария, Иран, Франция, Румъния.

Интерес представляваха един венецуелски и няколко испански филма, показани извън конкурса, които както всички заглавия на "Любовта е лудост", разказваха за различни аспекти на любовта. Сред подбраните за фестивала през 2016 - та имаше продукции и от Финландия и бившите Югославски републики Сърбия, Хърватска и Словения.

Тази година на варненския кинофестивал имаше и две копродукции с българско участие: българо-френска и българо-руска. Те бяха част от т.нар. "Специални прожекции".

Дебют пред варненска публика направи комедията "Летовници", режисьор Ивайло Пенчев. Екипът на филма излезе на сцената на "Зала 1" по плажно облекло, за да пожелае на зрителите приятно гледане.

Интересно е, че за първи път на "Любовта е лудост" бяха показани документални филми. По повод това художествения директор на варненския кинофестивал Александър Грозев каза:

За първи път в програмата на фестивала има документални филми. Те са посветени на големи творци в българското кино... Чрез тях се отдава почит на тези творци.

Документалните продукции представиха на публиката в Зала "Европа" на ФКЦ - Варна интересни събития от живота и творчеството на актрисата Гинка Станчева, режисьорите Иван Андонов и Людмил Кирков. Освен продукциите за големите имена на родната кинематография, имаше и документален разказ за български войник, герой от Балканските войни.

Почитателите на българското кино отпреди промените, можеха да видят редица обичани и популярни филми. Сред заглавията, включени в панорамата "Златен фонд на българското кино - филмите, с които се гордеем" бяха пълнометражните, с участието на Доротея Тончева: "Шибил", "Бялата стая" "Черните ангели", "Езоп", "Гневно пътуване", "Нона", "Последната дума", "Дами канят".

Доротея Тончева получи наградата на фестивала "Любовта е лудост" - 2016 за цялостен принос към българското кино. Изброените по-горе филми, в които тя играе, оформиха отделна рубрика в панорамата: "Почит: Доротея Тончева". 

Другите два раздела от филми в панорамния блок бяха: "Почит: Христо Христов", посветен на известния български режисьор и "Филми юбиляри", снимани в годините, завършващи на "6", от 1966-та до 1986-та. Изключение в рубриката за филми с юбилей бе "Ребро Адамово", завършен през 1958 г. Т.нар. "Филми юбиляри" включваха "Щурец в ухото", "Рицар без броня", "Да обичаш на инат".

По време на панорамата "Златен фонд на българското кино..." зрителите в Зала "Пленарна" се срещнаха с актьорите Татяна Лолова, Антон Радичев, Доротея Тончева, Васил Михайлов, Параскева Джукелова, Емилия Радева, Гинка Станчева, Добринка Станкова, Мария Статулова, с режисьора Георги Стоянов и сценариста, драматург и писател Стефан Цанев.

Присъствието на Параскева Джукелова в залата на Община Варна бе във връзка с прожекцията филма с нейно участие "Суламит" - единственият в панорамата "Златен фонд...", сниман по време на прехода.

В Зала "Европа" на ФКЦ - Варна зрителите гледаха и някои от най-силните филми на Чарли Чаплин. Влючените в програмата ленти на великия коник бяха общо 8 на брой.

Специално внимание в програмата организаторите на "Любовта е лудост" отделиха на комедиите на Рихард Бланк. Германският режисьор участва в тазгодишното издание на фестивала с 4 филма: "Овца вкъщи", "Аида Венделщайн", "Фридолин", "Двоен щепсел".  Рихард Бланк присъства като гост на "Любовта е лудост" често. И през тази година той отново посети международния кинофорум във Варна, вземайки участие в пресконференциите на филмовата проява в морския град. Бланк изгледа и няколко филма от програмата.

Прожекциите на фестивала "Любовта е лудост" продължават до 4 септември, два дни след официалното закриване на 2 септември.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара