Олга Минева: България ми дава много причини да мечтая!
Преди време Ви представих накратко социална иновация, която подпомага със силата на игрите жени, преживели домашно насилие. Сега е време да се запознаем с човека зад тази технологична иновация – онлайн платформа EMPROVE.
Олга Минева по професия и призвание е организационен психолог и консултант. Завършва Психология в Хайделберг, Германия и Организационна Психология в Университета в Лондон, Великобритания. След завършване на образованието се завръща в България ,развяла байрака „България е суперяка“, и се стреми да допринася да е точно такава.
Още в първото си работно място след завръщането си в България има щастието да навлезе в сферата на социалните проекти – път, който следва и сега в частната си консултантска практика. Била е психолог на Create Your Future за кариерна подкрепа на младежи, преживели рак в детска възраст, и консултант в Oncology Games, който цели да овласти чрез спорт онкопациенти в процеса на тяхното лечение.
Повече за Олга и мотивацията ѝ да помага на хората ще разберем в следното интервю.
Споделяш, че веднага след завършването на висшето си образование в Лондон, се завръщаш в България с мисълта, че „България е суперяка“. Кое те накара да се върнеш и развиваш тук?
Завърнах се заради това нереално силно „мрежуване“, което умеем тук, вкъщи – всеки контакт да е посадена възможност, която се разгръща рано или късно и в която отсрещната страна има искреното любопитство първият разговор да не е последен. Това много ми липсваше в Германия, а е уникален ресурс за развитие и сбъдване – на личността, на идеи, на Промяна.
Пример за това е мрежата от уникални личности, които в момента подкрепят сбъдването на EMPROVE – всеки от тях срещнат „уж случайно“, но отворил сърцето си за още едно начинание.
Ако мога да обобщя с две думи:
Най-големите магнити на БЪЛГАРСКОТО, които ме придърпаха – това са ЛЮБОПИТСТВО КЪМ ДРУГИЯ и ЖЕЛАНИЕ ЗА ПРОМЯНА.
Има ли универсална рецепта за вдигането и мотивирането на екип в дадена компания? Коя е тайната съставка? И има ли злокачествени екипи, при които надежда няма?
Може би една от причините да избера именно психологията за свое призвание е, че тя не търси универсални рецепти, а открива индивидуалните различия – на ниво ценности, нужди, мотиватори, заучени поведения, нагласи – а те пък са в корените на мотивирането на личности и екипи.
Ако трябва да посоча един универсален КЛЮЧ към тях то е ЛЮБОПИТСТВОТО, вниманието, което даваме на Другия, и умението ни да общуваме с присъствие ТУК и СЕГА, а не с мисли в минали проблеми или предстоящи задачи.
Какво виждаше в очите на хората с онкологични заболявания – надежда, цел, гняв или примирение? Как си го обясняваш?
Най-водещото нещо, което виждам в очите на прекрасните хора, които срещнах в двата проекта (Create Your Future и Oncology Games) е СИЛА. И една огромна ЛЮБОВ към живота.
След времето с тях започваш да осъзнаваш колко маловажни неща ни тревожат на ежедневно ниво, за които пилеем мисли, емоции и сили.
Колко ГОЛЯМ заряд можем да черпим от всеки следващ ден, в който имаме щастието да станем от леглото здрави и да поемем пътя си спокойни.
Различен ли е подходът на работа към хората с онкологични заболявания и към младежите в неравностойно положение? Кои са по-мотивирани за постигането на целите си?
Подходът ми на работа е дълбоко обвързан с ценностите ми и убежденията ми за призванието, което съм избрала. Той стъпва на:
- вярата в ресурсите на човека срещу мен,
- искреното любопитство,
- насоченост към настоящето и бъдещето.
Това, което различава едните младежи от други, е само моментите/преживяванията в миналото, от които са почерпили ресурс, познание за себе си и сила. Но моята роля и в двата случая е да им помогна да осъзнаят наличието на тези ресурси и това да ги овласти за визуализиране, формулиране и постигане на целите им.
На тема подход на работа и подкрепа на хора, преживели предизвикателства – в проекта EMPROVE за подкрепа на жени преживели насилие формулирахме с много кратки думи водещите принципи за всеки, който би участвал като ментор в екипа ни – заставам зад тях и ги прилагам, споделям ги и с вас ТУК.
Как се стигна до създаването на онлайн платформата за жени-жертви на насилие EMPROVE?
Най-централната причина бяха резултатите от наше проучване на добри практики и предизвикателства за професионалистите в тази сфера, проведено в седем Европейски държави, което потвърди, че най-често държавите финансират т.нар. „кризисна подкрепа“, която трае от 3 до 6 месеца. А битките на тези жени не могат да бъдат спечелени за подобно кратко време.
Създадохме услуга, която да е в подкрепа на жените след приключването на кризисната подкрепа (или преди стигането до такава), да е достъпна 24/7 от всяка точка и в нея да има интересни мисии за личностно развитие и доверени ментори за всяка жена, както и възможност за свързване с други жени, споделяне и обмяна на сила.
С какво тя е иновативна?
Платформата EMPROVE е първа по рода си в тази сфера (подкрепа на жени, преживели насилие) в Европа с два основни елемента:
- Геймификацията или вплитането на игрови елементи (печалба на точки, значки, игра в мисии, изкачване на нива и т.н.) в неигрови контекст (личностно развитие по ключови теми, представени с модули и материали за самообучение, подкрепено от ментор). Ползите на геймификацията са научно доказани – силата на игрите директно влияе на мотивацията, автономността, креативността, усещането за по-висша цел, дългосрочния ангажимент и дългосрочните поведенчески промени.
- Всички мисии в платформата, както и нейните основни функции, са създадени да активират основните двигатели на т.нар. Психологическо овластяване на жените или техните нагласи и вътрешно усещане за смисъл, компетентност, свобода на действие и влияние. Стъпваме на тези две стабилни носещи колони, за да подкрепим максимално жените да открият личните си ресурси за справяне.
Какво е за теб България?
България ми дава много причини да мечтая, сила да се надявам и възможности да сбъдвам, среща ме със съмишленици, изненадва ме и ме кара да се чувствам част от една по-голяма и смислена ПРОМЯНА.