Успелите

Олимпийските игри: История, значими моменти, традиции и Париж 2024

С началото на Олимпийските игри в Париж, тази година няма как да не ви запозная с богатата история, традициите, обичаите, успехите и значимите моменти. Ще разгледаме как Париж се подготви да посрещне атлетите и как протече церемонията по откриването.

Страните участващи в олимпиадата тази година са 206, а участниците повече от 10 хиляди, а спортните дисциплини са 32. От програмата отпадат спортовете бейзбол, софтбол, и карате, а брейк денса ще направи своя дебют. Игрите започнаха на 26 юли и ще продължат до 11 август, като това двадесет и втората олимпиада на която страната ще участва. България изпраща 46 спортиста в 15 спорта, като тази година за първи път ще имаме представител в таекуондото в лицето на Кимия Ализаде. Борбата записва антирекорд след спечелването на едва 6 квоти. Това е най-малкият брой класирани участници, които страната изпраща. Повече за таекуондото, борбата и бокса може да прочетете ТУК Кои са българите с квоти за Олимпийските игри в Париж? Борба, бокс, таекуондо | Успелите (uspelite.bg)

Начало на Олимпийските игри

Олимпийските игри имат дълга и богата история, започваща в Древна Гърция. Първите игри се провеждат в Олимпия през 776 г. пр.н.е. в чест на бог Зевс. Те се провеждат на всеки четири години и включват дисциплини като бягане, борба и хвърляне на диск. След почти 12 века, през 393 г. сл. Хр., игрите са прекратени от император Теодосий I.

След дълго прекъсване, Олимпийските игри са възродени през 1896 г. от френския барон Пиер дьо Кубертен. Първите модерни игри се провеждат в Атина, Гърция, и събират 241 спортисти от 14 нации. Оттогава насам, игрите се провеждат на всеки четири години, с изключение на годините по време на световни войни. Игрите са нараснали значително по размер и значение, като днес привличат хиляди спортисти от над 200 страни. Освен летните Олимпийски игри, се провеждат и Зимни олимпийски игри, започнали през 1924 г. в Шамони, Франция. 

Традиции и обичаи

Олимпийските игри са изпълнени с множество традиции и обичаи, които придават уникален  на събитието. Някои от тези ритуали са останали непроменени през годините, докато други са изчезнали или са били трансформирани.

Един от най-запомнящите елементи е олимпийският огън. Той се запалва в Олимпия, Гърция чрез слънчеви лъчи и огледала и след това пътува до града-домакин чрез факелна щафета. Тази традиция символизира продължението на древните Олимпийски игри и стремежа към съвършенство.  Флагът с преплетените пет кръга, символизира петте континента, всеки един представител на спортистите, съдии и треньори полагат клетва за честна игра и спазване на правилата.

Церемонията  по откриването на игрите включва парад на нациите, където спортистите влизат в стадиона под флага на своите страни. Гърция традиционно влиза първа като почит към мястото на раждане на игрите, а домакинът влиза последен. Тази година церемонията продължи 4 часа, като за първи път се проведе извън стадион, като основното шествие се състоя по река Сена в центъра на Париж. Зрителите надхвърляха над 300хил., а общият маршрут беше около 6км, като в него участваха над 160 плавателни съда. Церемония включваше също така множество художествени и културни изпълнения, организирани от театралния режисьор Томас Жоли. Над 2000 танцьори и множество артисти взеха участие в различни изпълнения на вода, въздух и суша. Церемонията завърши с впечатляващо запалване на Олимпийския огън, което включваше плаваща платформа, носеща огъня по Сена. 

Значими моменти

Американският атлет Джеси Оуенс е спечелил четири златни медала в Берлин през 1936г. (100 метра, 200 метра, дълъг скок и 4x100 метра щафета), противодействие на расистката идеология на нацистка Германия.

Британският атлет Дерек Редмънд е получил травма по време на полуфинала на 400 метра, но завърши състезанието с помощта на своя баща, който излезе на пистата, за да му помогне през 1992г. в Барселона.

В Мюнхен през 1972г. по време на игрите, палестински терористи са убили 11 израелски атлети, което го прави едно от най-ужасните събития в историята на Олимпийските игри.

В Сеул през 1988г. канадският ветроходец Лорънс Лемьо се е отказал от сигурен медал, за да спаси двама сингапурски състезатели, които са паднали във водата.

Американският плувец Марк Шпиц печели седем златни медала, поставяйки нов световен рекорд във всяко състезание, в което участваше.

За първи път в историята в Рио през 2016 г., олимпийският комитет създава отбор за бежанци, които участват под олимпийския флаг, като символ на надежда и равенство.

Париж 2024 

Къде ще се проведат състезанията?

спортните надпревари ще се провеждат на 35 различни места, като не всички са разположени в самия Париж. Например, състезанията по модерен петобой и конни състезания ще се състоят във Версай. Футболът ще бъде играен на стадиони из цяла Франция, а хандбалът ще се провежда в Лил. Сърфингът пък ще се състои извън континенталната част на Франция – на остров Таити, най-голямият от островите на Френска Полинезия.

Колко сигурни ще бъдат игрите?

По време на Олимпийските игри в Париж през 2024 година, сигурността на участниците и публиката ще бъде осигурявана от десетки хиляди служители на полицията и армията, подпомагани от частни охранителни фирми. За да се справят с голямото натоварване, правителството е съкратило срока за обучение на охранителите до три седмици, предоставило е премии и е включило хора от различни професии. Посетителите и жителите на Париж ще трябва да използват QR-кодове, за да преминават през полицейските проверки. Общественият транспорт ще бъде ограничен, а някои станции на метрото ще бъдат затворени.

График за състезанията

Датите за състезанията могат да се променят, заради ситуации, които няма как да бъдат предвидени.

Стрелба с лък- от 25 юли до 4 август

Художествена гимнастика- от 25 юли до 4 август

Лека атлетика- от 1 до 11 август

Бадминтон - от 27 юли до 5 август

Бокс- от 27 юли до 10 август

Фехтовка- от 27 юли до 4 август

Джудо- от 27 юли до 3 август

Модерен петобой- от 8 до 11 август

Художествена гимнастика- от 8 до 10 август

Гребане- от 27 юли до 3 август

Стрелба- от 27 юли до 5 август

Плуване- от 27 юли до 4 август

Таекуондо- от 7 до 10 август

Вдигане на тежести- от 7 до 11 август

Борба- от 5 до 11 август

Участието на България в Олимпийските игри в Париж

Знаменосци в Париж бяха Станимира Петрова, която ще ни представлява в бокса и плувеца Любомир Епитропов, който взе квота едва миналия месец, повече за него и останалите плувци може да откриете тук- Кои са българите с квоти за Олимпийските игри в Париж? Плуване и джудо | Успелите (uspelite.bg)

"Това е голяма чест и гордост. Разплаках се, след като ме поканиха. Това е голяма гордост за нас", споделя боксьорката.

За огромно съжаление Антоанета Костадинова финишира на 16то място в квалификацията на 10 метра въздушен пистолет, след като записа слаб резултат. Тя остана извън финала в дисциплината. Кирил Киров финишира също на 16то място, деляха го само 3 по-точни изстрела, за да се класира в топ 8. Ако искате да разбере повече за успехите им- Кои са българите с квоти за Олимпийските игри в Париж? Кану-каяк, модерен петобой и спортна стрелба | Успелите (uspelite.bg)

 Мощните сестри Габриела и Стефани Стоеви успешно започнаха своето представяне в турнира, като се наложиха на двойката Йънг/Йънг с 2:1. 

Националът по бокс Радослав Росенов надделя върху Баходир Усмонов с 5-0, показвайки своята дисциплина и воля на ринга.

Гребецът Кристиян Василев имаше честта да открие игрите, като той се класира директно за четвърт финалите след второто си място в своята предварителна серия на скул, а Десислава Ангелова завоюва втората позиция в същата дисциплина, като се справи перфектно.

Плувецът в свободен стил на 400м Петър Мицин даде 21во време в пресявките и за съжаление не успя да стигне до финала тази вечер. Кевин Пенев участва в квалификациите в многобоя в спортната гимнастика, където завърши на 42ро място. 

Най-младия участник, който ще представи България е Валентина Георгиева, която скоро ще навърши 18. Тя ще представи България в спортната гимнастика заедно с Кевин Петров. Повече за тях и прекрасните ни художествени гимнастички може да откриете тук- Кои са българите с квоти за Олимпийските игри в Париж? Художествена гимнастика и спортна гимнастиа | Успелите (uspelite.bg)

Малко преди да се обявят всички участници, борците ни спечелиха още една квота, благодарение на Георги Иванов, но България ще бъде представена от състезателят на ЦСКА и европейски шампион Кирил Милов, който ще се бори в категория до 130 кг. По график се очаква той да започне пръв при борците. В момента класиците ни са на последен лагер в Тетевен преди Олимпийските игри. Състезателите ни пътуват следващия уикенд за Париж.

Нека се гордеем с нашите олимпийци, които с усилията и упоритостта си ще се борят за медали и високи постижения. Нашите спортисти прекарват безброй часове в залите и стадионите, отдавайки се на интензивни тренировки и лагери. Техният труд е вдъхновяващ пример за всеотдайност и стремеж към съвършенство. Нека им пожелаем успех, гордеем се с нашите спортисти! 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара