Успелите

Оля и Борис: Настървете се и станете най-добрите в това, което обичате да правите!

Оля и Борис са младо семейство с детенце на 5 години. От 14 години семейството на Борис отглежда био малини в Стара планина, а от 10 години правят вината с марка Трастена и дават всичко от себе си, за да сложат най-качествената напитка в бутилката, която достига до клиента.

Кaк решихте да се занимвате с производство на вино? Разкажете ни за идеята и как започна всичко.

Истината е, че малините ги има много преди виното. Там където се гледат малините има останки от манастир, за който се говори, че навремето е предлагал вино от диви горски малини, направено от монасите. Малиновото вино е национално наследство според нас, защото няма човек, който да не ни казва „навремето баба/дядо правеха вино от малините в двора - вие ми върнахте спомените.“ Като прибавим и един детски спомен на Борис от една семейна вечеря, на която той обръща дамаджанката с малиновото вино - процесът е доста естествен и след няколко години опити и проби се ражда виното Трастена. Такова, каквото го познавате сега.

Снимка: Lomovera Photography

В момента марката, която предлагате е една от най-търсените и предпочитани на пазара. Каква смятате, че е тайната, която се крие зад успеха ви?

Първото и най-важно нещо, за да правиш малиново вино е да имаш малини. Напомняме го на все по-често срещаните производители на малинови вина, в които има всичко друго, но не и плод. Ако ще правиш продукт- трябва да можеш да застанеш зад всяка дума на етикета си и зад всяка капка в бутилката си.

Според нас другата тайна за успеха ни е, че не го правим за да забогатеем, защото вече сме стигнали момента, в който виното е по-голямо от нас. Марката си има свой живот и той е доста динамичен и обсебващ за екипа. Имаме задължение да работим и да удовлетворяваме нуждите на марката и на потребителите. А това съвсем не е свързано с печалба.

Малината е един от най-скъпите за беритба плодове и за да направиш вкусно, ароматно и немодифицирано вино трябва да си с широка ръка и да не си правиш сметката колко ще вложиш и колко ще изкараш. Винаги сме се водили от езиците си - вкус, аромат, плътност и виното е било с много високо качество. Затова и нашето вино не е евтино. Но хората го оценяват.

Няма как да направиш хубаво вино от скъп плод и да го предлагаш на цената на вино от грозде, при положение, че гроздето струва 50 стотинки за килограм. А био малината стига до 4 евро. Правим най-доброто, на което сме способни с най-доброто, което природата ни дава. И се надяваме всяка година да го правим все по-добре, защото хората вече познават вкуса на истинската малина, а когато става въпрос за клиентите ни няма място за компромис.

Каква е тайната на правенто на хубаво вино?

Уважение към природата. Качество на суровината. Добър, благ и усмихнат технолог, който обича това, което прави. И много хубава музика по време на ферментацията. Без музика не става.

Със сигурност сте имали възможност да се реализирате в чужбина. Защо избрахте да останете в България?

Ох, този въпрос е в десятката (усмихват се). Вината, които дълги години са били реализирани в чужбина са били или с ниско качество или с ниска цена. Попитайте един австриец за българско вино и вижте реакцията. Имало е качество, което е било съсипано от ламтенето на хората за обороти, пари и тирове. И до ден днешен когато предложиш българско вино в чужбина автоматично се очаква да го продаваш на два пъти по-ниска цена от тази в България.

"Трастена" е български продукт, направен от българи, които гледат български малини и ги берат на ръка. Българският пазар обича това вино и всяка година изпива реколтата много преди да си оберем малините за следващата. Няма сила на този свят, която да ни накара да пуснем виното в чужбина два пъти по-евтино, нашата политика е обратната и обикновено цената ни за износ е двойна на цената ни в България. И винаги ще бъде така.

Ако някой желае да се наслади на това българско вино ще трябва да си плати точно толкова колкото, ако това вино е произведено в чужбина. А за българите винаги ще бъде привилегия да го купуват на възможно най-ниската цена, която можем да предложим. Защото ако не бяха те, сега нямаше да ти давам това интервю.

Какви са вашите съвети към младите хора, които тепърва правят своите първи стъпки в кариерата?

Да се настървят да станат най-добрите в това, което обичат да правят и да намерят начин да го монетизират. Ако страстта им може да съвпадне с професията им, то те няма да работят и един ден до края на живота си. И да се обаждат на майка си по-често.

Опишете ни България на своите мечти.

България, в която Министерството на земеделието не позволява да се пръска с химикали, които убиват пчелите. България, която се изчисти от нафталинови фигури в политическия и бизнес живот на страната. България, в която в един момент ще се приберат много хора от чужбина, с know-how, с истински гняв и амбиция и ще разцепят мрака, който се шири в образованието, държавната администрация, бизнес практиките и обществото. България, в която хората гласуват, малцинствата се интегрират и изнасяме повече отколкото внасяме. България без въглища и бездомни животни. България, в която не се притесняваш да си хомосексуален, цветнокож или с дете с увреждания.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара