Успелите

Онлайн игра запознава децата с правата им според българското законодателство

По инициатива на неправителствената организация "Национална мрежа за децата" десетокласници от столичното 26 СУ "Йордан Йовков", съвместно с ученици от СУ "Нешо Бончев" от Панагюрище вече трета година участват в дейността по разработването на технологията и тестването на приложението. 

"Story Lab" както е името на играта, запознава децата с правосъдната система, отговаряйки на въпроси, с които те биха се сблъскали в ежедневието си, както и напътства как да се действа в извънредни ситуации. С помощта на приложението, учениците могат да разиграят различни случки и казуси, като сред темите фигурират: 

• Имам ли право на мнение с кого от родителите си да живея, ако те се развеждат?
• Какво да правя, ако оказват върху мен физически тормоз?
• Ще отида ли в затвора, ако открадна телефон?
• Ако някой от родителите ми работи извън страната, имам ли право да се срещам с него?

Всеки един от примерните казуси има 3 алтернативни развития, които биват демонстрирани с помощта на видеа, като целта е играчът да подреди случката в правилната последователност, за което получава съответен брой точки. По време на изпълнението на задачата, обяснителни помощни текстове разясняват на децата как да реагират в определени ситуации и с какви права разполагат. 

Вследствие на придобитите знания по време на процеса на разработването и тестването на играта, учениците отправиха и специален апел към правосъдната ни система: „Съдебната система по-бързо да решава въпроси, свързани с деца, да ги изслушва по подходящ начин и да се отнася справедливо с тях“.

Част от проекта беше и провеждането на симулативен съдебен процес, за който беше предоставена съдебна зала на Софийския градски съд, а в така наречената "синя стая" бяха осъществени демонстративни разпити на деца, с цел запознаване с процедурата. По време на симулацията, децата влязоха в различните процесуални роли, определени от българското законодателство - съдия, адвокат, прокурор, подсъдим, вещо лице и свидетел, като по този начин им беше разяснена процедурата и последователността на протичането на съдебния процес. 

"Правата на децата" е името на международния проект, в който си партнират 6 европейски страни – България, Унгария, Хърватска, Румъния, Италия и Великобритания. Той има за цел да повиши разбирането на децата и младите хора за правата им при евентуален досег с правосъдната система и въвеждането на по-щадящото към децата правосъдие. Проектът е финансиран от Европейската комисия и в България се изпълнява от Националната мрежа за деца. 

Организацията включи в разработването на играта Story Lab и правни експерти, които да адаптират съдържанието, така че да бъде адекватно към българската нормативна рамка и действителност. Играта все още е в процес на довършване, като скоро ще бъде преведена и на български език и ще бъде качена като приложение в Google Play и Фейсбук, а повече информация ще можете да научите от специализирания сайт

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Константин Курдалиев

Когато Кларк Кент сложи наметало, става Супермен. Когато аз сложа наметало... изглеждам нелепо, но съм все така готов да помагам! Защото, това което научих е винаги да бъдеш максимално позитивен и никога да не приемаш нещата прекалено сериозно.

Оставете коментар

0 коментара