Опознайте столицата с Виктор и "Бохемска София"!
Виктор Топалов завършва специалност „Право“ в СУ „Св. Климент Охридски“, но сам споделя, че това не е неговото нещо. Става екскурзовод по неволя, когато семейната бръснарница, в която работи в продължение на 8 години затваря. След като вижда обява за екскурзовод, той веднага кандидатства и го приемат. Тогава той води групи в двуетажните автобуси, разхождащи туристи из столицата. С тази професия започва през 2016 година и оттогава насам работи само като екскурзовод в различни организации, като има опит в автобус, трамвай, музей и пеша.
Това не е всичко и Виктор не спира с мечтите си дотук. През 2019 година той създава „Бохемска София“, където споделя любопитни материали за историята на града и организира пешеходни обиколки за местните. Малко преди да създаде организацията, работи в Регионалния исторически музей, където получава достъп до всички книги, архиви, любопитни факти за града и карти. Повече за юриста по образование, бохема и почитателя на книги четете в следващите редове.
Как реши да създадеш "Бохемска София"?
Моята кариера започна през 2016 година, когато представях историята на София пред туристи на борда на двуетажен автобус. Тази професия ме завладя и започнах да се задълбочавам в миналото на столичния град. През пролетта на 2018 година имах възможността да постъпя като екскурзовод в екипа на Регионален исторически музей – София. Там любителският ми интерес ми придоби научна форма. Вече знаех кой е любимият ми исторически период – този между Освобождението и края на Втората световна война. Започнах да изследвам подробно общинските документи, печатните издания и мемоарите на местни хора в търсене на най-интересните истории.
След като събрах увереност, през зимата на 2019 година основах „Бохемска София“, която днес се радва на около 40 000 последователи в социалните мрежи.
Защо точно историята на столицата ни?
Роден съм в София през 1994 година. Имах честта да уча в 22 СУ „Георги С. Раковски“, 9 ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“ и СУ „Св. Климент Охридски“. Целият ми живот е преминал по софийските улици и то, най-вече, в централната градска част. Историята на столицата винаги е била около мен. Още в гимназията, воден от спомените на моето семейство, бях вдъхновен да опозная миналото на родния си град. Смятам, че камъкът си тежи на мястото, и, макар да проявявам интерес към изследването на други населени места, знам добре, че София заема най-съкровено място в сърцето ми.
Ще разкажеш ли за писането на първата книга и откъде идва нейното име?
През пролетта на 2020 г. нашият екип бе събрал известно количество статии, които се радваха на голям интерес от читателите. Тогава се обърнах към Десислава Желева, която към онзи момент бе редактор в изд. Orange Books със следния въпрос – какво е необходимо, за да издам книга. След като Десислава сподели с мен няколко ценни източника с информация, тя промени моя живот с думите „А защо да не я издадем ние?“. През следващите седмици проведох няколко срещи с Десислава и нейната колежка Савина Николова, в резултат на които се стигна до написването и издаването на „Бохемска София: Истории от жълтите павета“. В нея работих в съавторство с Ани Пунчева, Наталия Бекярова, Никол Вълчева и Станислав Колев.
Заглавието бе измислено в рамките на няколко минути, в които аз, Десислава и Савина нахвърляхме предложения. За мен жълтите павета са символът на столицата, но освен това са и олицетворение на стара София. Така изборът на заглавие стана лесен.
Кое е любимото ти място в София?
Това е пл. „Славейков“ – книжовното сърце на столицата. Неслучайно написах отделен текст за него във втората книга от нашата поредица „Бохемска София: Духът на стария град“.
За мен пл. „Славейков“ винаги е допринасял за културното развитие на града. Около него са концентрирани десетки обществено значими обекти, но и десетки домове на български творци и общественици.
Всяко поколение свърза площада с различни символи – преди Освобождението тук се е намирало Главното кафене, в което са присядали големците на Османска София. След това в ебмлема на площада се превръща домът на Петко и Пенчо Славейкови. В годините между Втората световна война и падането на Берлинската стена на площада са работили три киносалона – „Култура“ I и II и „Славейков“, а няколко десетилетия подред тук са разположени няколко антикварни книжарници и най-големият открит пазар за книги на Балканския полуостров. Днес много млади хора дори не подозират за това наследство, което площадът носи. Наша мисия е да го представим по най-добрия начин.
По какъв начин успяваш да събереш всички тези интересни личности, места и случки от историята на стара София?
Моята работа ме е срещнала с десетки вдъхновяващи фигури, от които се уча всеки ден. Щастлив съм, че имам възможността да работя с много специалисти, които днес наричам колеги. Благодарен съм, че тези хора споделят моята мисия и се трудим заедно, за да направим София по-добър град.
Какво предстои през лятото?
Нашата работа не спира въпреки летните жеги. Всяка седмица излъчваме нашата рубрика „Софийски разкази“ в предаването „Легендите на София“ по БНР – Радио София. Стремим се да отбелязваме важни годишнини със специални материали, които публикува в социалните ни мрежи.
Освен това, подготвяме специални маршрути, с които да зарадваме нашите съмишленици през новия сезон. Надявам се, че ще се срещнем съвсем скоро по софийските улици!
Всичко свързано с организацията "Бохемска София" следете на официалния сайт или на официалната Фейсбук страница.