Успелите

Ориз срещу пластмаса: Как Бали се бори с глада и замърсяването на околната среда

Когато коронавирусната криза достига до индонезийския остров Бали през пролетта на 2020 г., туризмът - основната икономическа сила в региона - рязко изпада в застой. Хиляди местни жители, работещи в тази индустрия, остават без стабилен източник на доходи за себе си и своите семейства. Един мъж обаче намира решение на проблема, с което същевременно адресира и нуждата от опазване на околната среда. Срещу събран пластмасов отпадък за рециклиране Маде Янур Яса предлага на балийците ориз. С инициативата си през последната година той успява да изхрани 30 000 семейства, както и да рециклира повече от 500 тона пластмаса.

Като популярна туристическа атракция остров Бали разчита почти изцяло на развитието на своя туризъм - повече от половината от приходите в икономиката на страната идват именно от туристическата индустрия. Това обаче се променя с идването на пандемията от COVID-19. Много хора остават безработни и се налага да се приберат в родните си села, а това се отразява зле както на икономиката на страната, така и на околната среда.

"Замърсяването с пластмаса в Бали е много голям проблем, защото още не сме развили навика да се справяме с пластмасата, след като сме изчерпали употребата ѝ", коментира Маде Янур Яса, собственик на веган ресторант.

"Тогава си казах, че трябва да направя нещо по въпроса."

Маде Янур Яса

Яса иска да намери начин да помогне на своите съграждани в трудните пандемични времена, като едновременно с това адресира проблема със замърсяването на околната среда. Затова балиецът започва инициатива за размяна на ориз срещу пластмаса - бартерна система, която да осигури достъпен източник на храна за местните жители и да ги вдъхнови да пазят природата си чиста и да рециклират отпадъците си.

"Това, към което се стремя, е да образовам хората чрез действие, за да подтикна общността да събира и разделя пластмасовите отпадъци първо в домакинството, а после и в околната среда - оризовите поля, плажа, реката", добавя Яса.

През май 2020 г. ресторантьорът организира първата подобна инициатива в родното си село. Събитието е изключително успешно и идеята бързо достига до други населени места в Бали. Така се ражда неправителствената организация "Пластмасова размяна", която вече повече от година работи активно за решаването на два от най-сериозните проблеми в страната - глада и замърсяването на природата.

Хората, които се включват в ежемесечната инициатива, получават ориз в съответствие с вида и количеството пластмасов отпадък, което са успели да съберат. Екипът на "Пластмасова размяна" работи с компания, която транспортира събраната пластмаса до център за рециклиране.

"Информираме хората как да събират разделно пластмасовите си отпадъци, образоваме ги по темата за опасностите от пластмасата, когато тя попада в природата. Освен това купуваме ориза от местните фермери, така че наистина успяваме да създадем една кръгова икономика, която подкрепя фермерите, грижи се за околната среда и храни членовете на общността ни", разказва още Яса.

От началото на проекта насам е осигурена храна за около 30 000 семейства в Бали, а над 500 тона пластмасови отпадъци са успешно рециклирани. В момента инициативата обхваща цели 200 населени места, като амбицията на Яса е да достигне до територията на цялата страна до края на 2021 г. 

"Тази инициатива е толкова проста и можем да правим подобни неща във всяка една общност. Целта ми е наистина да разпространя това движение от остров на остров в цяла Азия и дори в целия свят. Искам да вдъхновя хората да повярват, че всичко е възможно. Защото ако вярваш и го правиш с цялата си общност, ще успееш, каквото и да си поставиш за цел."

Снимки: "Пластмасова размяна"; CNN

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара