Останки от пещерна мечка "изплуваха" под разтопения лед на Арктика
Средата на месец септември се оказа благоприятна за развитието на науката! Около 14.09 група пастири на северни елени откри останки от пещерна мечка (Ursus spelaeus) в руската част на Арктика. Предварителният анализ показва, че мечката е живяла преди 22 000 до 39 500 години.
Останките ѝ са открити на Голям Ляховски остров - най-големият от Ляховските острови, част от групата на Новосибирски острови. Предполага се, че Ursus spelaeus е живяла преди максимум 39 500 години, но точната възраст и други детайли ще бъдат разкрити, след като се направи радиовъглен анализ.
Откритието на мечката от миналото е станало възможно поради топенето на вечните северни ледове на Голям Ляховски остров. Замразяването е било толкова дълбоко, че днес в непокътнато състояние са зъбите и носът на отдавна изчезналия вид.
Учените от Североизточния федерален университет в Якутск споделят, че това откритие е с голямо значение, тъй като досега изследователите са откривали предимно кости на пещерни мечки, изчезнали преди 15 000 години.
Изследователят Лена Георгиева споделя за The Guardian:
Той е напълно запазен, с всички вътрешни органи на място, включително дори носът му. Тази находка е от голямо значение за целия свят!
През последните години на север от Сибир са открити още останки от видовете мамут, вълнест носорог, пещерен лъв и куче, а причината за разкритията е разтопяването на обширни области.
Информация: The Guardian
Снимки: The Guardian, Wikipedia