Успелите

От Сливен до Париж! Младежи от ромския квартал ще свирят в Парижката филхармония

Българският културен институт съобщи, че четирима млади музиканти от кв. "Надежда" - ромски квартал в град Сливен, ще свирят в зала "Пиер Булез" на Парижката филхармония. Класическият концерт ще се проведе на 26 февруари тази година.

Четиримата младежи - Сашо Георгиев, Цоньо Чолаков, Николина Николаева и Вели Дормушев - са поканени да се включат в събитието наред с още 120 музиканти от 27 държави. Концертът се провежда в рамките на DEMOS (Dispositif d`education musicale et orchestrale a vocation sociale) - френски социален проект, даващ възможност за музикално и оркестрово образование на деца, които живеят на места, ограничаващи достъпа им до култура. В рамките на проекта участниците получават шанс да учат и практикуват музикален инструмент, бидейки част от оркестър. DEMOS е плод на една от най-големите филхармонии в света - Парижката филхармония, и има богата история, започваща преди 12 години - през 2010 г.

По време на класическия концерт ще прозвучат части от музикалните произведения на Григ, Равел, Мусоргски, "Ода на радостта" на Бетховен под диригентсвото на Ребека Тонг (притежателка на първа награда на състезанието La Maestra) и Корина Неймайер (творчески и музикален директор на филхармонията в Люксембург). Участниците от България репетират от началото на годината, а съвместната работа с всички 120 участници и екипите на Парижката филхармонията ще стартират съвсем скоро - седмица преди събитието, когато децата ще кацнат във френската столица Париж. 

Сашо, Цоньо и Вели са цигулари, а Николина свири на пиано. Всички те са участници в проекта "Музиката вместо улицата", ръководен от цигуларя Георги Калайджиев, също родом от квартала. Четиримата младежи са с ромски и/или турски произход, живеят в кв. "Надежда", гр. Сливен, а класическата музика им дава възможност за личностно развитие и реализация, различни от тези на по-голямата част от децата на квартала.

Сашо Георгиев е на 14 години и е приет в музикално училище "Христина Морфова", гр. Стара Загора. Той свири на цигулка, пее, а сред интересите му е и турският фолклор. Расте в семейство от турски произход, което живее скромно, тъй като баща му е безработен, а майка му припечелва чрез фризьорство.

Цоньо Чолаков също е на 14 години. Той е роден в Испания, където работят родителите му, но още когато е малко дете всички се прибират в България. Родителите са безработни тук, а той свири и мечтае да се класира в музикално училище през идната 2023 г.

Николина Николаева е шестнайсетгодишна девойка - една от първите, които посещават "Музиката вместо улицата". Едва на 6 години започва да свири на пиано, а от 2016 г. добавя и контрабас в уменията си. Тя живее само с баба си, тъй като родителите ѝ работят във Великобритания. Въпреки че през 2020 г. е приета да учи контрабас в музикалното училище в Бургас, тя остава в сливенската езиковата гимназия "Захарий Стоянов", където е сред най-добрите ученици. 

Вели Дормушев е на 17 години, цигулката е в ръцете му, откакто е на 5, благодарение на "Музиката вместо улицата". Несъмнено музика тече в кръвта му, тъй като освен на цигулка той свири и на пиано, китара; пее и танцува; а наред с всичко това е и ментор на по-малките участници в проекта. Младежът е приет в бургаското музикално училище "Проф. Панчо Владигеров", а една от големите му мечти е да учи в Музикалната академия в София. 

Информация: mediapool.bg, bta.bg

Снимки: facebook.com - БТА-Сливен, france.fr

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара