Отбелязваме 181 години от рождението на Васил Левски
Девет годин той
скита се бездомен, без сън, без покой,
под вънкашност чужда и под име ново
и с сърце порасло и за кръст готово,
и носи съзнанье, крепост, светлина
на робите слепи в робската страна.
Думите му бяха и прости и кратки,
пълни с упованье и надежди сладки.
Говореше често за бунт, за борба,
кат за една ближна обща веселба,
часът на която беше неизвестен;
изпитваше кой е сърцат, сиреч честен,
участник да стане във подвига свят;
всяк един слушател беше му и брат.
В бъдещето тъмно той гледаше ясно.
Той любеше свойто отечество красно.
Той беше скиталец и кат дете прост
и като отшелник живееше в пост.
Горите, полята познати му бяха;
всичките пътеки кракът му видяха,
пустинята знайше неговия глас,
хижата го знайше и на всеки час
вратата й за него отворена беше.
Той се не боеше, под небето спеше,
ходеше замислен, сам-си без другар.
Тая заран млад е, довечера стар,
одеве търговец, сега просяк дрипав,
кога беше нужно - хром, и сляп, и клипав;
днес в селото глухо, утре в някой град
говореше тайно за ближний преврат,
за бунт, за свобода, за смъртта, за гробът,
и че време веч е да въстане робът;
че щастлив е оня, който дигне пръв
народното знаме и пролее кръв,
и че трябва твърдост, кураж, постоянство,
че страхът е подлост, гордостта - пиянство,
че равни сме всички в големия час -
той внасяше бодрост в народната свяст.
-из "Левски"; Иван Вазов
Днес се навършват 181 години от рождението Васил Левски. Годишнината ще бъде отбелязана с редица прояви в страната.
Кулминацията на честванията е в родния град на Дякона - Карлово. От 9.00 часа в църквата „Св. Николай“ ще бъде отслужена тържествена света литургия, а в двора на храма ще бъдат положени цветя и на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева.
От църквата ще тръгне литийно шествие, което ще стигне до площад „20 юли“, където ще се състои тържествен ритуал по издигането на националния флаг и знамето на Карлово. Ще бъде изнесен и молебен за благоденствието на града и жителите му.
На площада по традиция ще бъдат посрещнати участниците в националния туристически поход „По стъпките на Васил Левски”. През целия ден в града ще има културни събития. Вечерта от музея „Васил Левски“ ще бъде изнесено знамето на Карловския революционен комитет, а от 21.00 часа на площада ще се състои тържественият митинг заря.
Тържествената програма в столицата е пред бюст-паметника на Апостола в "Борисовата градина". Участие ще вземат актьорът Мариус Донкин, мъжкият камерен хор „България“ и Гвардейският представителен духов оркестър. Слово ще произнесе заместник-кметът по направление „Култура“ доцент Тодор Чобанов.
Пред паметниците на Левски в страната ще бъдат поднесени венци и цветя, а в Русе ще бъде открит бюст-паметник на Апостола на свободата. В редица градове са предвидени различни прояви по повод годишнината от рождението на Левски.
Васил Кунчев е роден в Карлово през 1837 година. След смъртта на баща си 15-годишното момче отива при брата на майка си - архимандрит Василий, който е таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора. През 1959 година е ръкоположен за йеродякон.
Решава да се посвети на революционната борба, "захвърля расото" и в начало на 1962 година отива в Белград, където Георги Раковски подготвя Първата българска легия. Заради своите умения Васил Кунчев получава прозвището Левски. Участва в четата на Панайот Хитов, а сетне и във Втората българска легия на Раковски.
Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация, която започва да гради в началото на 1869 година. Апостолa на свободата е убеден, че "нашето дело зависи от нашите собствени усилия".
Той е заловен в Къкринското ханче край Ловеч в края на 1872 г. Процесът срещу Левски е в София, а присъдата му - смърт чрез обесване, е произнесена през януари 1873 година и следващия месец е изпълнена.
През целия ден ще е безплатно и посещението на музея „Васил Левски“, където се съхраняват най-много лични вещи на Апостола.