Успелите

Отключи един бонус ден! Остава да не го пропилееш

29 февруари е много интересна дата. От малка обичам разни "необичайни" неща и феномени, които ме карат да задавам милион въпроси. В гимназията имах съученичка, която е родена на тази дата (ЧРД, Хриси!), и винаги ми се е струвало толкова специално. Аз самата не е имало как да имам рожден ден на 29 февруари (родена съм на 7, но в обикновена година). И макар че съществуват разни легенди и куп суеверия, свързани с датата, всъщност тя съществува по научни причини и ни е необходима.

За съжаление, доколкото ми е известно, на български няма дума за 29 февруари (високосен ден?). На английски се нарича leap day и тогава всичко е позволено. Нищо не се брои. Жените могат да предлагат брак, а мъжете нямат право да им отказват. Черното е бяло. И въобще всеки празнува, както намери за добре. И защо не? В крайна сметка това си е един бонус ден! И преди да започна да ти давам идеи какво да правиш тази събота (защото за първи път от 1992 г. насам 29 февруари се пада в събота), е редно да споделя какво ще правя аз.

29 февруари - Световен ден на редките болести

В момента съм в Стара Загора, което е много подходящо предвид всеизвестния и неоспорим факт, че тук е центърът на Вселената (ако не ми вярваш, питай Венко Добрев!). 29 февруари е Световен ден на редките болести и моята събота ще започне с рисуване и изразяване на подкрепа към всички "редки хора", а редките са много! Има над 300 милиона души по целия свят, живеещи с редки заболявания. Над 6000+ са редките болести, за които се работи пациентите да получават навременна диагноза, лечение, грижи и социални възможности. Редките са силни! Общността на редките болести се обединява отвъд границите и болестите, за да повиши осведомеността и да се застъпи за справедливост.

В Европа под „редки болести“ се разбира състояние или заболяване, което се проявява при по-малко от 1 на 2000 души. В Европейския съюз около 30 милиона души страдат от някоя от откритите вече редки болести, а в световен мащаб засегнатите са близо 350 милиона. За България, чието население е около 7,5 млн., броят на пациентите с редки заболявания се очаква да бъде над 400 000 души.

В 80% от случаите тези болести са генетично обусловени, а в останалите са резултат на инфекции (бактериални или вирусни), алергии, фактори на околната среда и др. Само 5% от известните на медицината близо 7000 редки заболявания подлежат на лечение – за останалите се прилага поддържаща терапия, която значително повишава качеството и продължителността на живота на пациентите.

Заради недостатъчните научни познания по темата и липсата на натрупани количествени данни редките болести често са трудни за диагностициране и съответно за лечение. В продължение на години, дори десетилетия, пациентите живеят без правилна диагноза, като през цялото това време страдат физически от усложнения и психологически от това, че никой не може да разбере точно какво им се случва.

Единственото решение са научните изследвания в тази област, които дават надежда както на страдащите от редки болести по света, така и на техните семейства. По повод 29 февруари в Стара Загора цяла седмица има съпътстващи събития и дарителска инициатива за набиране на средства за закупуване и монтаж на специализирана люлка за деца в инвалидни колички - още едно доказателство, че съм на правилното място. Ти също можеш да се включиш:

Дарителската сметка на Сдружение "Самаряни"- УниКредит Булбанк АД
Сметка в BGN: IBAN: BG83UNCR70001520533134
BIC: UNCRBGSF
Основание за внасяне на сума: Да играем заедно

Моят 29 февруари ще продължи с детски рожден ден - смях, игри, забавления, балони и торта с близки хора. Следобедът ще е посветен на разходка, пазаруване и готвене, защото вечерта, заедно с властелина на сърцето ми, за първи път ще бъдем гост-бармани в любимото ни заведение и едно от тайните кътчета на Стара Загора - Колобри на бирата. И сам виждаш, че не се очертава да скучая. И тъй като моята програма не е приложима за всеки (особено извън Стара Загора), реално може да прекараш този ден по три начина:

Погрижи се за себе си

Разбира се, това трябва да се случва по-често от веднъж на четири години. И все пак, защо да не се поглезиш - все пак имаш един ден повече? Наспи се! Изяж закуската и изпий кафето си на спокойствие. Не бързай! Почети книга, гледай сериал или отиди на кино. Не ти се правят такива неща? Легни да спиш отново! Просто следвай своя собствен ритъм и желания, без да мислиш за това какво "трябва" да се прави. Без задължения. Истинският живот е за март - днес е твоят ден.

Погрижи се за близките си

Ако нямаш достатъчно време за семейството си, тази година имаш един ден повече и никакви оправдания не важат. Обади се на майка си. Иди да видиш бебето на братовчедка си. Напазарувай и сготви вечеря заедно с всички у дома. Потърси стар приятел. Излезте заедно. Извини се на някой близък, ако си сгрешил или просто не искаш да сте скарани повече. Направи жест към любимия. Разходи кучето. Хората, които обичаме, няма винаги да бъдат тук, но сега са - нека не пропиляваме времето си за глупости. 

Погрижи се за другите

Ако случайно си от хората, които имат достатъчно време за себе си и близките си (издай ни тайните си веднага!), значи е ред на обществото. Стотици каузи и хора в нужда чакат точно теб и тази събота можеш да им помогнеш. Както и във всеки друг ден, разбира се. Избери дали да отделиш време или средства. Нека е нещо дългосрочно, не го прави, за да отбиеш номера. Помисли за тези, които нямат нещата, които ти имаш, и им помогни - дори да е с нещо малко, то често се оказва голямо в очите на тези с по-малко късмет.

Тройка кебапчета с гарнитура

Разбира се, че най-логичното е да съчетаеш по нещо от трите варианта (кебапчета) по-горе и даже да добавиш (гарнитура) от себе си. Ясно е, че с този екстра ден не можем да свършим всичко, което искаме, или да си починем като за четири години. Но можем да направим нещо. Смея да кажа - дори няколко неща. Времето никога не стига, но най-важно е как (и с кого) ще изберем да го прекараме. Един ден повече е равно на още 24 часа за обичане. 1140 минути повече да бъдем добри. 86 400 секунди, в които да дишаме и да сме благодарни за всичко, което имаме. Използвай ги - тук и сега!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара