Откриха ценна колона от времето на римския император Филип І Араб (III век)
Епиграфски паметник – милиарна (пътна) колона бе открита при Археологическата експедиция на Националния исторически музей, която прави разкопки на римската крайпътна станция Состра до с. Ломец, Троянско.
Въпросната колона е с надпис в чест на римския император Филип І Араб и неговия син. Тя е висока 2,20 м., а върху нея, на 19 реда, е изсечен официалнен надпис в чест на императора. В най-долния край на надписа е отбелязано разстоянието - 1 римска миля от кастела до римската станция (преториум), открита преди две години от доц. Иван Христов (който води експедицията), близо до сегашните разкопки.
Според специалистите, поводът за издигането на колоната може да е било преминаването на Филип І Араб през Балканите на път за Рим през лятото на 244 г., като не е изключено владетелят да е посетил кастела Состра, или пък обявяването на Филип Млади за „цезар“.
Eпиграфът Николай Шаранков от СУ „Св. Климент Охридски“ смята, че надписът е от 244 г., в който се среща и името на управителя на провинцията - Прастина Месалинус.
От 2000 г. до 2016 г. в Состра са открити цялостно запазени постаменти за статуи на римските императори Антонин Пий (146 г.) и Галиен (254 г.).
Разкопките там донесоха ценни сведения и за изграждането на римския път пред крепостните стени – част от голяма римска магистрала, започваща от Дунава - при Ескус (днешното село Гиген, Плевенско) и стигаща до Филипополис (Пловдив). Разкрита е голяма дължина от пътя, разделен на две платна с осова линия, с банкет и широчина 7 м. Този участък от пътя съществува до средата на ІІІ век. В най-горния пласт от пътя са открити десетки монети, сечени в градовете на провинция Мизия и Тракия.
Eкспедиция на НИМ продължава с проучванията по обширен общински парцел, разположен източно от главната порта на кастела Состра, като работата е финансирана от Община Троян. Целта е да бъде проучен терен, предназначен за построяването на посетителски център, паркинг и съпътстваща туристическа инфраструктура.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ОТКРИХА ТРАКИЙСКИ АНТИЧЕН КОМПЛЕКС ОТ VI В. ПР. Н.Е КРАЙ СЕЛО АНГЕЛ ВОЙВОДА