Откриха гроб от XIV в. на българска средновековна принцеса
При разкопки на старинния храм „Св. Георги” край сeло Трудовец, археологът от Националния исторически музей - Филип Петрунов, откри храм на принцеса от Шишмановия род.
Откритата принцеса е била с кърпа на главата, обшита със злато.
Директорът на Националния исторически музей (НИМ) - Божидар Димитров сподели, че се чудят как да реставрират кърпата, тъй като текстил най-трудно се възстановява, той допълни още, че има и открит пръстен с родовия знак на Шишмановци.
Повече от сигурно е, че жената е принцеса от Шишмановия род. Той е огромен и управлява цяла Северозападна България и част от Източна Сърбия. Овладява властта в България от 1331 г., когато сръбският поставленик е убит при преврат за трона и на власт идва Иван Александър, който е деспот на Ловеч и е от рода Шишмановци. Те управляват до края на българската държава, обясни директорът на НИМ.Божидар Димитров обясни, че за пръв път вижда подобен вид погребение за всичките 45 години в работата си.
Това е много странно. Извадени са камъни от основата на църквата и жената е заровена под тях. Принцесата просто е вградена. Наистина има такъв обичай у нас, но се знаеше, че е символичен. А това е съвсем реално, сподели историкът и посочи, че връзка между това погребение и легендите за вграждани моми може със сигурност да бъде направена.Историкът обясни, че има песен от Пенчо Славейков за вграждане на мома Гергана, но, че това е символично вграждане на сянката й. Подобни легенди има и за Невестин мост край Невестино, в Хасковско и като цяло в цяла България. Но досега се е смятало, че вграждането е било символично.
Оказа се още, че храмът е бил построен на остров в плитко езеро, което след 14 век е пресъхнало.
Археолозите се надяват да се доближат до разкриването на самоличността на принцесата с напредването на разкопките.
ВИЖТЕ ОЩЕ: НАЙ-КРАСИВИТЕ НЕПОЗНАТИ МЕСТА В БЪЛГАРИЯ | I ЧАСТ