Успелите

Откриха над 1.8 млрд. дървета и храсти в едни от най-сухите части на Африка

Сателитните изображения на пустинята Сахара ни я представят като безводна и пуста територия, а филмите ни разкриват пленяващи гледки на безкрайни пясъчни дюни. Така формираната ни представа бе разбита от изследователи на университета в Копенхаген и НАСА, които през октомври 2020 обучиха изкуствен интелект, който да открива единичните дървета. "Вторият поглед" показва, че в Западна Сахара има растителност и по-точно - над 1.8 милиарда дървета и храсти. 

В продължение на около година учените обучаваха алгоритъм за идентифициране на дървета с помощта на сателитни изображения "с много висока разделителна способност - 0.5 м на пиксел". След успешното обучение резултатите не закъсняват - открити са милиони дървета в едни от най-сухите региони на света - Западна Африка. Чрез новия метод за картографиране на местоположението и размера на дърветата, растящи извън горите, към октомври 2020 са идентифицирани над 1.8 млрд. дървета, разположени на площ от над 500 хил. кв. мили.

Бяхме много изненадани да видим, че в пустинята Сахара всъщност растат немалко дървета, тъй като досега повечето хора смятахме, че там няма нищо. Преброихме стотици милиони дървета само в пустинята. Това не би било възможно без тази технология!

Мартин Бранд - водещ автор на изследването, Копенхагенски университет, отдел по Геология и управление на природните ресурси

Този технологичен пробив, предоставен от изкуствения интелект, обещава да предоставя важни данни на изследователи, политици и природозащитници, свързани с опазването, възстановяването и изменението на околната среда и специфично - климата. За сравнение - подобно детайлно картографиране на отделни дървета би отнело месеци, може би дори години. 

Дърветата са изключително важен елемент в борбата с изменението на климата. За да можем да обърнем процесите, свързани със затоплянето на климата на Земята, учените трябва да знаят къде какви дървета има. За щастие, настоящото откритие значително променя досегашната представа и предоставя допълнение към "глобалния инвентар от дърветата".

Дърветата извън залесените райони обикновено не са включени в климатичните модели и ние знаем много малко за техните запаси от въглерод. Те са бяло петно ​​на картите и неизвестен компонент в глобалния въглероден цикъл.

Географът Мартин Бранд 

Вече разполагаме с нова и много ценна информация, която би рефлектирала на работата в посока изменение на климата, но изследването може да спомогне и на стратегическото развитие на западната част на Сахара, поради по-доброто разбиране на местните екосистеми.

Информация и изображения: geoawesomeness.com, bigthink.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара