Откриха плочка с най-старата писменост край Нова Загора
Археолози откриха керамична плочка с най-старата писменост в света край Нова Загора. Откритата находка датира от 6-ото хилядолетие преди новата ера и според археолози от БАН и Регионалния исторически музей в Сливен е образец на най-древната писменост в света.
Плочката е добре запазена, тя е била изработена на ръка. Знаците по нея са правени с остър предмет върху мократа глина. Символите по плочката не могат да се разчетат на този етап, но са познати на учените от други находки. Според експерти най-вероятно керамиката носи календарна или обредна информация.
Д-р Татяна Кънчева твърди, че подобни знаци, нанасяни с различни предмети има на целия Балкански полуостров. Откритата плочка е с по-висша и по-сложна форма на информация. Откритието е направено в близост до река, където вероятно през новокаменната епоха се е намирало древно селище.
Изключително ценната находка ще обогати колекцията на Сливенския исторически музей, където ще се съхранява. Освен това посетителите ще имат възможност да видят в музея и атрактивна златна маска на тракийски цар от четвърти век преди Христа, която беше открита през 2007-ма година при разкопки край сливенското село Тополчане.
Плочката беше представена в Деня на археолога - 14 Февруари. Тя е открита при археологическа експедиция на Националния исторически музей и РИМ-Сливен през октомври 2017 година.