Откриха римско светилище в подножието на Врачанския Балкан
Археолози се натъкнаха на римско светилище при проучване на средновековна църква в местността „Манастирски дол”, който се проучва под ръководството на археолога Александра Петрова.
Петрова смята, че намереният през 40-те години фрагментиран каменен надпис, съобщаващ за дажба от българския цар Михаил ІІ Асен. Той прави дарение през 13 век на царски манастир, съществувал някъде в тази околност и може да е точно в Манастирски дол.
За съществуването на старинния манастир „Света Троица” край Враца историците отдавна го познават от писмени източници в църковни хроники и преписки. Религиозният център е бил част от средновековния град Вратица и вероятно е изграден през второто българско царство.
Интересно е, че олтарната маса, която е използвана в църквата не е от Средновековието, а е римска ара. Римските ари обикновено са били поставяни в римско светилище или в римски храм. Първоначално смятахме, че тази ара е била донесена отнякъде, но при археологическото проучване се оказа, че тя си е била тук. Защото под стените на църквата открихме зидове от одялан камък с качествен хоросан, каквито са на римско светилище или храм. Разкритията до момента са зидове, които са били част от по-стар езически храм.”, обясни археолога доц. д-р Нарцис Торбов.
Разкопките продължават, а доц. д-р Нарцис Торбов сподели, че тази година се навършва кръгла годишнина от откриването на Рогозенското съкровище и през есента предстои сериозна научна конференция, на която са поканили специалисти от САЩ, Англия, Германия и Франция.
ВИЖТЕ ОЩЕ: МУЗЕЙ НА КОЛЕЛЦА ЗА МАЛКИ ДЕЦА ЩЕ ОБИКАЛЯ БЪЛГАРИЯ