Откриха данъчна служба в Никополис ад Иструм
Екипът на доц. Павлина Владкова от РИМ - Велико Търново разкри основите на сграда в античния римски град Никополис ад Иструм, служила за помещаване на контрол по търговията. Недалеч от нея са разположени площадът и магазините, в които се е извършвала търговската дейност, когато градът е процъфтявал.
Затова е било необходимо да има власти, които да се грижат за контрол над мерките и теглилките, наричани екзагии и пр. Сградата, за която днес медиите пишат гръмко като за „античния НАП“, е проучвана от доц. Владкова и работниците й вече няколко сезона поред. Миналата година на това място бяха открити част от бронзова везна и тежести еталони. Находките не секват дори когато екип на Националната телевизия снима разкопките, отразявайки новината за сградата по контрол над търговията. Камерата заснема намирането на част от тока. Но освен токи и тежести, в Никополис ад Иструм излизат и монети, печати, накити.
Никополис ад Иструм е основан от император Траян в чест на победата му над даките през 106 г. Градът е бил важно средище в Долна Мизия, в годините, когато Дрвен Рим е изживявал своя разцвет. Днес римското селище, чието име означава: „Град на победата на Дунав“, стои на около 20 километра от Велико Търново и е в близост до село Никюп. Никополис ад Иструм има план, подобен на този на повечето римски градове, строени по Хиподамовата система. Той има две главни улици, пресичащи се една друга - cardo maximus и decumanus maximus, сътветно ориентирани от север на юг и от изток на запад. Дрвеният римски град е приютявал множество военни ветерани, живеещи в околностите му във вили. Никополис е снабден с покрита канализация, градски площад - агора, одеон - малък античен театър, използван за театрални и музикални представления, термоперипатос - покрита отопляема сграда, служеща за разходки на гражданите през зимата, булевтерион, в който са се провеждали заседанията на местната управа. В града е имало построена и градска базилика, в която са се извършвали търговски сделки и съдебни заседания. Наблизо е бил изграден и акведукт, който е проучван от директора на РИМ - Велико Търново н.с. Иван Църов.
Наскоро Никополис ад Иструм спечели проект за анастилоза - възстановяване във височина на запазени архитектурни елементи. Проектът за анастилозата вече е готов. Той беше показан тази пролет на изложба в Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“ във Велико Търново. Посетителите, дошли да се запознаят с устройството на Никополис и откритията, направени в рамките на античното селище, можеха да видят и макет на централната му градска част.
В изложбата, експонирана в Регионалната библиотека в Търново, бе показана и главата на бронзова статуя, изобразяваща император Гордиан III, управлявал в периода 238 - 244 г. Тя е намерена в р. Янтра, в близост до Никополис.
При разкопки са откривани и други части на статуи като мраморна глава на мъж през 2009 г. Освен фрагменти от мраморни и бронзови фигури, се намират и архитектурни елементи, като части от колони, най-често бази и капители. Има запазен и цял фронтон - елемент увенчаващ колонада, експониран близо до агората. Керамиката, както на всеки археологически обект е масов материал, т.е. открива се често. Тя най-често е червена или черна, но се срещат и фрагменти Terra Sigilata - луксозна римска керамика, с червено гланцирано покритие. Намерени са и фрагменти от готски съдове, които са сиви на цвят и с характерните по тях тъмни резки, доказващи присъствието на готите в района на античното селище.
Никополис ад Иструм е известен с това, че на неговата територия е осъществен първият превод на Библията на готски език, дело на готския епископ Вулфила.
През този археологически сезон, освен студентите от ВТУ, които карат редовната си лятна практика по антична археология, на Никополис копаят и около 30 доброволци, които сами финансират участието си в разкопките и не получават заплащане за дейността си. Идеята за привличане на доброволците е на кмета на с. Никюп - Йорданка Атанасова. Участието им е новост в проучванията на римския град и част от една широкоразпространена по цял свят практика за набиране на участници в разкопки, които да извършват доброволен труд без заплащане.
Очертава се и този сезон от проучванията на Никополис ад Иструм да е добър и с много ценни находки, разкриващи още от историята на града, а още по-положителното е, че в работата на терен за първи път участват доброволци.