Откриването на игрите в Рио и българското участие на тях
Церемонията по откриването игрите в Рио де Жанейро се състоя на 5 срещу 6 август 2016 г. Заради часовата разлика датата в Бразилия беше 5-ти, а в България - 6-ти август. Церемонията бе впечатляваща, въпреки че бюджетът за реализацията й беше ограничен и премина в духа на бразилските традиции и култура.
В 31-вите летни олимпийски игри, които за първи път се провеждат в Южна Америка, ще вземат участие 51 български спортисти. Най-големите очаквания за медали са към състазателите ни в борбата, следвани от стрелците и българските спортистите в леката атлетика.
Знаменосец на дефилиращата, заедно с другите делегации, група от български спортисти и терньори бе Ивет Лалова, която разказа, че още от дете се е впечатлявала от атлетите, носещи знамената в церемониите по откриване на олимпийските игри. По традиция българските знаменосци на летни игри печелят медали в своите надпревари и сега това се очаква и от най-бързата бяла жена Лалова.
В делегацията ни за игрите, по традиция присъстват освен треньорите на състезателите и шефове на федерации и комитети, сред които Белчо Горанов, генерален секретар на БОК и Любо Ганев от федерацията по волейбол. Спортистите лично поздравиха Стефка Костадинова- председател на Българския олпийски комитет и министъра на спорта Красен Кралев.
Любопитно е, че сред доброволците на олимпиадата в Рио 2016 има и българка, която ще ръководи турнирите в мъжкия и женския баскетбол. Тя е сред шестимата комисари, които ще ръководят олимпийския турнир в баскетбола. Участието в Рио на Елеонора Рангелова, която е генерален секретар на Българската федерация по баскетбол, се определя като връх в кариерата й.
Иначе церемонията по откриването на игрите в Рио 2016, се проведе на легендарния стадион Маракана, дълги години считан за най-големия в света, като дори след реконструкциите, при които местата му бяха намалени, съоражението остана най-голямото по рода си в Южна Америка. По време на откриването зрителите видяха завладяващ спектакъл, разказващ за миналото и културата на Бразилия.
Шоуто на Маракана, на чийто терен мачовете си играе любимият на кариоките „Флуминензе“, започна с осветяването на сцена в асиметрична форма, вдъхновена от творбите на известен бразилски архитект, на която се появиха танцьори, държащи лъскави плоски квадрати. Танцуващите на сцената, представяща духа на бразилското изкуство, образуваха геометрични форми, напомнящи за различни обекти в Рио. След това на Маракана се появиха сценични изпълнители, носещи леки конструкции във формата на микроорганизмите, от които се е зародил животът не само в Бразилия, но и на Земята. Последва изпълнение на индиански фолклорни групи, известни с противоборствата помежду си, изразяващи се в ежегодни съревнования. Мъжете от фолклорните групи се движеха по терена на сатдиона, заплитайки висящи еластични ленти, придавайки им различна форма - на сноп от растения, на традиционни индиански колиби. Лентите първоначално бяха част от екран, на който бе прожектирна 3D проекция на амазонската джунгла.
След представянето на коренните жители на Бразилия, на сцената се появиха подвижни метални кораби, на които бяха качени актьори, облечени в костюми на португалски мореплаватели. Всеизвестен факт е, че съвременна Бразилия е основана от португалски заселници. След тях под прожекторите, в центъра на Маракана, излязоха бразилци с африкански корени, които изиграха робите, докарани с кораби от африканския континент преди векове, за да обработват местните захарни плантации. Докато те се движеха по сцената с неправилна геометрична форма, до тях се наредиха артисти, представящи останалите емигрантски общности, изградили облика на съвременен Рио, като японците, които развивали търговия и дипломация през XIX и XX век на територията и Бразилия. Интресно е да се знае, че именно Бразилия е страната с най-многобройно японско население, след Япония.
Представянето на различните етнически групи, част от състава на бразилското население, бе последвано от появата на състезатели по паркур, които прескачаха макети на сградите в Рио. Над Маракана полетя и самолет, който прилича на онзи, полетял за кратко през 1906 г. в покрайнините на Париж и обявяван от французи и бразилци за първата машина, с която успешно е извършен полет от човек. Полетът от 1906 г. е пилотиран от крупния производител на кафе Алберто Сантош - Дюмон. Самолетът, използван от Дюмон е наричан 14-Bis. Французи и бразилци оспорват полета на братя Райд от 1903 г. и го наричат: „едно удължено прелитане“, тъй като машината на Райд използва чужда тяга, а не собствена, за разлика от самолета на Дюмон.
След полета, пред погледа на зрителите се появиха танцьори на традиционни бразилски танци и изпълнители на бразилска музика, които подгряха публиката преди запалването на олимпийския огън. По пътеката, на която дефилираха спортистите от всички 206 делегации, се появиха танцьори от 12-те школи по самба на Рио, участващи в традиционния карнавал в града. Те танцуваха в различни по цвят за всяка школа, но еднакви по модел костюми. След парада на участниците, на които бяха раздадени семена от местни бразилски растителни видове, последваха речите на председателя на организационния комитет на игрите в Рио Карлос Артур Нузман и председателя на МОК Томас Бах. Но преди това, контейнерите, в които спортистите засадиха своите семена, дадени им от организаторите, бяха подредени във формата на петте олимпийски кръга. Когато движещите статисти се отдалечиха от тях, горната част на контейнерите се разтвори и от тях се показаха зелените листа на растения, характерни за бразилската флора.
Посланието на цялата церемония беше за опазването на околната среда среда от вредни човешки влияния и за мир по света. Екипът на игрите дори прожектира на публиката графики на НАСА за глобалното затопляне и ефекта от парниковите газове.
Посадените от спортистите дървесни видове, ще се превърнат в горичка на атлетите от олимпийските игри в Бразилия.
Нузман приветсва Рио и благодари на кариоките (така наричат жителите на Рио) за помощта при организирането на игрите. „Следвайте мечтите си. Ние последвахме нашата и тя вече е реалност. Бразилците никога не се предаваме“, заяви в речта си той. След него и Бах оправи своето послание и връчи награда за заслуги в спорта и хуманитарни дейности. С края на речите, дойде времето за издигане на олимпийския флаг на стадиона, като при изкачването на знамето по металната конструкция, която го крепи, бе изпълнен и олмпийският химн.
Олмпийският огън бе внесен на Маракана от тенисиста Густаво Кюртен. Щафетата с факлата пое бразилска баскетболистка, а жертвеникът на стадиона беше запален от маратонеца и бронзов медалист от Атина 2004 - Вандерлей Кордейро Де Лима. Де Лима е награден на игрите в Атина, защото продължава участието си в маратонското бягане дори след като човек от публиката по трасето го блъска и той пада на асфалта.
Церемонията не приключи с това. Жертвеникът се издигна до върха на Маракана или както е пълното име на стадиона - Ещадио Жорналиста Марио Фильо. Достигнал връхна точка, олимпийският огън задвижи кинетична скулптура във формата на слънце, която ще отразява пламъците от жертвеника. Олимпийският огън ще гори със слаб пламък, за да се пести гориво и да се покаже, че ресурсите на света трябва да бъдат изразходвани разумно.
Летните олимпийски игри в Рио ще се проведат от 5 до 21 август. В тях ще вземат участие близо 11 хил. спортисти. Страните участнички са 206. Ще бъдат раздадени 306 комплекта медали. Игрите в Рио струват 10,96 млрд. щатски долара.
Състезанията в Рио започнаха. В класирането по медали води Австралия, следвана от Унгария и Съединените щати. България също чака своите медали от игрите в най-големия бразилски град.
За повече от две седмици светът ще е спорт, мирна надпревара между държавите и стремеж към по-добър свят.