Отровата на смъртоносен паяк може да се използва за лечение на инфаркт
Австралийски учени направиха значимо откритие в областта на здравеопазването. Изследователският екип от Университета в Куинсленд съобщи, че отровата на определен вид смъртоносен паяк има потенциала да стане част от ново поколение животоспасяващи лекарства за жертви на сърдечен удар.
Въпросният паяк от остров Фрейзър се счита за един от най-смъртоносните на планетата. Въпреки това учените са открили, че протеин, извлечен от неговата отрова, е способен да блокира "смъртния сигнал", който причинява умирането на клетките в началото на инфарктното състояние. Този протеин, наречен Hi1a, може да се използва в потенциален нов медикамент, който да предотврати уврежданията от претърпяването на сърдечен удар.
Веществото от отровата на паяка може също така да допринесе към удължаването на живота на донорските сърца и да подобри качеството на сърдечните трансплантации.
"Това не само ще помогне на стотици хиляди хора по целия свят, които получават сърдечен удар всяка година, но също така ще увеличи броя и качеството на донорските сърца, което ще даде надежда на чакащите в списъка за трансплантация", коментира един от авторите на изследването - Питър Макдоналд, професор в Института за сърдечни изследвания.
"Ако новото лекарство успява да ни спечели дори 10 минути, в тях би могла да е разликата между пациент, преминал трансплантация, и такъв, за когото няма сърце", добавя той.
Паяците не са единстевните отровни същества, които се използват от лекарите и изследователите за медицински цели. Лекарство за диагностика на тумори е създадено на база отровата на израелски скорпион. Медикаментът е преминал успешно тестовете за безопасност и ранните клинични опити за откриване на мозъчен тумор при деца пациенти.
Изследването на отровата на паяка от остров Фрейзър, Австралия, обаче още се намира в съвсем ранен стадий. До момента учените са тествали потенциалното лекарство върху човешки клетки, изложени на риск от инфаркт, за да проследят дали отровата подобрява шансовете им за оцеляване. Очаква се в следващите две или три години да започнат и клиничните изпитания на новия медикамент.
По думите на друг съавтор на иновативното изследване - проф. Глен Кинг:
"За жертвите на сърдечен удар нашето виждане за бъдещето е, че Hi1a може да се прилага от Спешна помощ в линейката, което наистина би променило здравните резултати от сърдечните заболявания."