Великите непознати: Отвъд Желязната завеса
"Желязната завеса го скрива от очите ни! Отдавна вече е назрял моментът да обърнем внимание на това, което Западът не може да види и оцени поради политически причини или самонадценяване."
Роланд Ханс
Коя е желязната завеса за българите, които също сме пропуснали да отделим достатъчно внимание на своя велик сънародник Стефан Кънчев? Нека заедно надникнем отвъд нея и отстраним този пропуск.
Да, точно както предположи! Това са малка част от популярните творения на графичния художник, наричан още “Анонимният известен”, Стефан Кънчев.
Знаците на БНТ, Петрол, Централен Универсален Магазин, Съюз на Българските Композитори и много други са деца на неуморния и безусловен труд на Стефан Кънчев (1914 - 2001). Той изработва представителните графики на десетки корпорации, фирми, сдружения, телевизии и издателства. Създател е на графиките върху кориците от нашето детство - читанки, буквари, в последствие учебници и книги.
Роден във времето на Първата световна война, израснал с драмите покрай политически размирици и обтегнатите отношения на Втората световна война, той оставя своята трайна следа в изкуството.
Ти, читаетлю...Знаеше ли за този творец?
Коя е твоята “Желязна завеса”, че си пропуснал информацията за този велик българин?
Признавам, аз също не знаех до скоро за него. Отчитам за своя “Желязна завеса” ежедневното бреме, обзелата ни пошлост и още редица глупави оправдания, които мога да изброя като причина, че не знам за него.
В историята на страната ни има стотици българи, достойни за уважение и признание. За тях не се говори, има данни в Google, предполагам къщите им са превърнат в музеи, архивите им са запазени, а ние просто не сме чували за тях.
Стефан Кънчев е един от тези велики творци, чието име е просто страница в Google за повечето ни сънародници.
Често работил до зори без да мигне, влагайки цялата си душа, обобщавайки идеите си и превръщайки ги в нещо уникално, той е бащата на известни лога, знаци и графики.
Талантът на художника график, е високо оценен по света. Има самостоятелени изложби в Москва, Берлин, Прага, Будапеща. През 1967 година на международна изложба организирана от Американския институт за графични изкуства AIGA, Стефан Кънчев се представя с 23 запазени знака, като основен акцент е логото на Петрол. Ръчните му изработки са прецизно, логистично структурирани, старателно графично изразени и подходящо оформени!
През 1994г той е признат за един от десетте най-добри майстора на запазени знаци в света и се нарежда до имена като Paul Rand и Saul Bass. Следват множество награждавания по целия свят.
България също цени труда на Стефан Кънчев. Награден е с ордени и награди като „Кирил и Методий” — I степен (1956, 1963, 1969), „Червено знаме на труда” (1965), „Народна република България” — II степен (1975). Наградата за плакат и приложна графика „Александър Жендов” (1973) и други.
"Анонимният известен" е името на първата книга, посветена на творчеството на Стефан Кънчев. Съставителка на антологията е Магдалина Станчева, студентка избираща темата Кънчев за разработка на дипломна работа, по комуникационен дизайн в Дюселдорф през 2008 г.
Впечатляващо, нали?
Е, вече знаеш кой е Анонимният известен, дано се чувстваш с една идея по-горд, от това че си българин! Кои ли са другите сънародници, за които не знаем? Ще разбереш съвсем скоро.
Ралица Цингова